https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obrazy wyczarowane igłą i nitką

Marek Wojciekiewicz
W Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej do połowy lutego przyszłego roku można podziwiać stworzone z pomocą igły i nici obrazy utalentowanej hafciarki z Sartowic, Agnieszki Majewskiej.

W Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej do połowy lutego przyszłego roku można podziwiać stworzone z pomocą igły i nici obrazy utalentowanej hafciarki z Sartowic, Agnieszki Majewskiej.

<!** Image 2 align=right alt="Image 103660" sub="Zanim hafciarka przystąpi do pracy, musi przygotować specjalny wzorzec, na którym ma rozrysowany każdy ruch igłą Fot. Marek Wojciekiewicz/Archiwum
">Haft krzyżykowy to jeden z najpopularniejszych sposobów wyszywania, wymagający jednak ogromnej precyzji i cierpliwości. Takie właśnie cechy odkryła w sobie 25- letnia Agnieszka Majewska.

Haftować nauczyła się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu.

- Pierwszy obraz, przedstawiający konie w biegu, robiłam ponad rok - wspomina Agnieszka Majewska. - Teraz na wykonanie jednej pracy wystarczą mi trzy, cztery miesiące. Codziennie wstaję o siódmej rano, jem śniadanie i szybko siadam do pracy. Podczas haftowania bardzo chętnie słucham radia. Z igłą w ręku pracuję przynajmniej do godziny 17 - tłumaczy Agnieszka Majewska.

Do haftu krzyżykowego potrzebna jest igła z tępym czubkiem, kolorowe nitki muliny i materiał do wyszywania zwany kanwą. Haft krzyżykowy dzieli się na wiele rodzajów. Już od samych nazw laikowi może się zakręcić w głowie. Wśród niezliczonych odmian, warto wspomnieć sposoby: zakopiański, paprotkowy, gwiazdkowy, ryżowy, hiszpański, florencki lub bizantyjski.

- Godziny nad osnową to dla mnie wielka przyjemność. Ta praca daje mi wiele satysfakcji i do tego bardzo mnie uspokaja - wyznaje Agnieszka Majewska.

<!** reklama>Na otwartej niedawno wystawie w Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej podziwiać można perfekcyjnie wykonany portret papieża Jana Pawła II, cykl znaków zodiaku czy haftowana kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Agnieszka Majewska utrzymuje się z bardzo skromnej renty. - Materiały na wykonanie średniej wielkości obrazka kosztują około stu złotych - mówi. - Całe szczęście, że niektóre prace, zaprezentowane na tej wystawie, znalazły już nabywców. Dzięki temu będę miała trochę pieniędzy na zakup materiałów - cieszy się Agnieszka Majewska.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski