Przypomnijmy, że przepisy zmieniły się 1 lipca. Dotąd niepełnosprawni, żeby zaparkować na kopercie, musieli mieć niebieską kartę - wydawał ją Wydział Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta. Teraz dokumenty wydaje Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. To w tym organie, podlegającym pod Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy, trzeba składać wnioski.
[break]
Od drzwi do drzwi
Pan Ryszard z podbydgoskiej Brzozy relacjonuje: - Chcieliśmy być w porządku i postanowiliśmy wystąpić o nową kartę parkingową. Pobraliśmy druk wniosku - 3 strony - wypełniliśmy i pojechaliśmy złożyć do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Okazało, że trzeba złożyć wniosek o grupę inwalidzką z dokumentacją od początku. Po trzech podejściach do lekarza po wypisanie wniosku o grupę, bo to jest czasochłonne, mamy nareszcie komplet dokumentów. Dzisiaj jedziemy oddać i znowu nowa wiadomość. Wniosek o grupę jest OK, ale wniosek o kartę możemy złożyć po otrzymaniu odpowiedniej grupy. Mamy czekać na wezwanie na komisję lekarską. Jakieś kpiny, bo moja żona miała przecież przyznaną grupę umiarkowaną na stałe, a doszły nowe schorzenia. Do tej pory straciliśmy trzy popołudnia w kolejkach do lekarza oraz dwa wyjazdy do zespołu. Jak wynika z dzisiejszych rozmów, komisja lekarska to kolejny wyjazd. Potem złożenie wniosku o kartę - jak szanowna komisja uzna zasadność. I na końcu jeszcze jeden wyjazd po kartę. Zakrawa to wszystko na kpiny z ludzi chorych i uczciwych. Naprawdę nie stać ludzi chorych na tyle kłopotów.
Stare karty do listopada
- Niestety, takie są przepisy, a my musimy postępować zgodnie z nimi - mówi Ewa Taper, zastępca dyrektora bydgoskiego MOPS. - Niepełnosprawni muszą ponownie stawać przed komisją. Przypominam jednak, że obecne karty są ważne do listopada, więc nie ma co się spieszyć.
Rzeczywiście - praktyka pokazuje, że kolejek nie ma. Na kilka tysięcy kart w Bydgoszczy wniosków, jak informuje Ewa Taper, jak dotąd wpłynęło zaledwie 300.
Na identyfikator - umowa
Przypomnijmy, że Zarząd Dróg Miejskich wciąż wydaje identyfikatory, które uprawniają do bezpłatnego parkowania w strefie - praktycznie w całym centrum miasta. Wydawane są one na podstawie błękitnej karty. Wiele osób pyta jednak, co zrobić, jeśli sami nie są niepełnosprawni, ale wożą swoim autem niepełnosprawnych rodziców. - Identyfikator też będzie wydany, ale musimy dostać poświadczoną notarialnie umowę o użyczenie samochodu między osobą niepełnosprawną, a kierowcą - mówi Krzysztof Kosiedowski z ZDMiKP.