https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Co będzie się działo w Bydgoszczy?

Marta Mikołajska
W sobotę, 10 kwietnia, delegacja z Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego złoży wiązankę na grobie Aleksandra Fedorowicza, bydgoszczanina, który zginął w katastrofie Smoleńskiej.
W sobotę, 10 kwietnia, delegacja z Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego złoży wiązankę na grobie Aleksandra Fedorowicza, bydgoszczanina, który zginął w katastrofie Smoleńskiej. Dariusz Bloch
W tym roku przypada 11. rocznica tragedii, do której doszło 10.04.2010 r. w Smoleńsku, kiedy to na pokładzie Tu-154 zginęło niemal sto osób. Z uwagi na pandemię koronawirusa, wydarzenie obchodzone będzie skromnie i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Także w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Duże zmiany w prawie drogowym od czerwca 2021 roku!

W sobotę, 10 kwietnia, delegacja z Urzędu Miasta Bydgoszczy złoży wiązankę na grobie Aleksandra Fedorowicza, bydgoszczanina, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Bydgoski dyplomata został pochowany na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. Św. Józefa Rzemieślnika.

Bydgoszcz. Obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Upamiętnienie ofiar katastrofy zaplanował także Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Jak podkreśla Adrian Mól, rzecznik wojewody, w tym roku ze względu na sytuacje epidemiczną w kraju i regionie obchody będą ograniczone do minimum.

- 10 kwietnia zostaną złożone wiązanki na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej pochowanych w naszym województwie. W Bydgoszczy na grobie Aleksandra Fedorowicza oraz w Dziewierzewie na grobie ppor. Marka Uleryka - zapowiada Adrian Mól.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wraz ze współpracownikami złoży także kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która znajduje się w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

Niemal 100 ofiar katastrofy

Do katastrofy smoleńskiej doszło 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 czasu środkowoeuropejskiego letniego. Wtedy to na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj piloci samolotu przewożącego delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej próbowali wylądować w warunkach gęstej mgły, przy widzialności mniejszej niż 500 metrów. Samolot uderzył w drzewa i – obrócony – zderzył się z ziemią. Na pokładzie Tupolewa-154 przebywało 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, pierwsza dama Maria Kaczyńska, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele Sejmu, Senatu i Wojska Polskiego, a także załoga samolotu. Nikt nie przeżył katastrofy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski