Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 11 listopada w Bydgoszczy. Jak będziemy świętować w tym roku?

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
W tym roku tradycyjny Bydgoski Bieg Niepodległości nie odbędzie się. W zamian za to miasto przygotowało wirtualne zawody "Aktywni dla Niepodległej". Dla uczestników przygotowano pamiątkowe koszulki.
W tym roku tradycyjny Bydgoski Bieg Niepodległości nie odbędzie się. W zamian za to miasto przygotowało wirtualne zawody "Aktywni dla Niepodległej". Dla uczestników przygotowano pamiątkowe koszulki. Arkadiusz Wojtasiewicz
W środę obchodzimy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z uwagi na pandemię obchody w tradycyjnej formie nie odbędą się. Większość wydarzeń została przeniesiona do świata wirtualnego.

Zobacz wideo: Prognoza pogody na najbliższe dni [9-11 listopada]

Do symbolicznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości przyłączają się przedstawiciele władz miasta i województwa.

Jak informuje Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego, głównym punktem będzie msza święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Bydgoskiej pw. św. Marcina i Mikołaja pod przewodnictwem bp. Jana Tyrawy (godz. 11).
Przed nabożeństwem, około godz. 10.20 wojewoda Mikołaj Bogdanowicz złoży kwiaty w miejscu pochówku kpt. Wacława Denhoffa-Czarnockiego na cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej.

Na cmentarzu Nowofarnym kwiaty złoży także marszałek Piotr Całbecki. Ceremonia odbędzie się po zakończeniu nabożeństwa.

Harcerze udekorują pomniki

W imieniu władz miasta kwiaty złoży Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Wiceprezydent odwiedzi: plac Wolności, Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, pomnik prezydenta Barciszewskiego, mogiłę żołnierzy francuskich na Cmentarzu Starofarnym, grób Andrzeja Szwalbego na cmentarzu przy ul. Ludwikowo oraz pomnik Andrzeja Szwalbego przed Filharmonią Pomorską.

W uroczyste świętowanie włączy się także Zrzeszenie Harcerskie Piąta.PL, które po raz kolejny we współpracy z miastem przeprowadzi akcję „Nocna Zmiana Miasta”, polegającą na odświętnym udekorowaniu pomników i tablic pamiątkowych – zapowiada Marta Stachowiak

Symboliczne róże i znicze z bydgoską wstążką pojawią się m.in. przy:

  • tablicy Józefa Piłsudskiego (ul. Gdańska 14),
  • tablicy Romana Dmowskiego (ul. Jagiellońska 9),
  • tablicy Wojciecha Korfantego (ul. Jagiellońska 3),
  • tablicy gen. Józefa Hallera (ul. Jagiellońska 13-15),
  • tablicy gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego (Stary Rynek 24),
  • tablicy Jana Teski (ul. Jana Kazimierza 5),
  • tablicy Jana Biziela (ul. Długa 12),
  • tablicy Alojzego Stryszka (ul. Długa 12),
  • tablicy Ignacego Rochonia (Niedźwiedzia 11),
  • pomniku na placu Wolności,
  • grobie i pomniku Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego (ul. Bernardyńska),
  • na Cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej (kwatera żołnierzy – ofiar I wojny światowej, grób dr. J. Biziela, grób Prezydenta Maciaszka),
  • na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy (grób Prezydenta Śliwińskiego, grób Prezydenta Barciszewskiego, grób zamordowanych mieszkańców Bydgoszczy).

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy można oglądać ekspozycję pt. „Droga do niepodległości". Wystawę tworzą materiały pochodzące z zasobu Książnicy bydgoskiej, takie jak fotografie, pocztówki, dokumenty życia społecznego. Przedstawiają one przegląd wydarzeń od sierpnia 1914 r. do lutego 1920 r. Można na niej zobaczyć m.in. żołnierzy polskich walczących na froncie czy odezwy różnych sił politycznych do Polaków. Prezentacja dostępna na stronie internetowej biblioteki: biblioteka.bydgoszcz.pl.

Do 31 grudnia będzie dostępna wystawa online „O tym, jak Bydgoszcz stała się wolna” przygotowana przez Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Ekspozycja przybliży losy naszego miasta w okresie od przełomu XIX i XX wieku, do stycznia 1920 r. Szczególny nacisk położono na prezentację Bydgoszczy w czasie I wojny światowej, powstania wielkopolskiego i odzyskania przez miasto niepodległości. W historię wplecione są także losy bydgoszczan. Wystawę wzbogacą archiwalne fotografie i zdjęcia obiektów ze zbiorów Muzeum Okręgowego.

Koncert i wirtualny bieg dla Niepodległej

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza 11 listopada o godz. 18. na „Listopadową Lekcję Muzyki IV”, która odbędzie się online na Facebooku MCK-u.

Wydarzenie odbędzie się w formie koncertu i będzie miało charakter edukacyjny. Uczestnicy wydarzenia zostaną przeniesieni w dwa światy: pierwszy, zakorzeniony w polskiej tradycji ludowej, drugi – okres międzywojnia. Usłyszymy polską muzykę ludową i przykłady znanych piosenek retro w autorskich aranżacjach. Całości dopełni choreografia taneczna. Wystąpią Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” przy MDK nr 4, Zespół Tańca Współczesnego BRAX IV przy Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy oraz Zespół Kontrabus.

Do 11-listopadowej aktywności zachęca mieszkańców także miasto. Choć tradycyjny Bydgoski Bieg Niepodległości nie odbędzie się z powodu epidemii, zorganizowane zostaną zawody „Aktywni dla Niepodległej”. Będą to wirtualne zmagania biegaczy, spacerowiczów, rowerzystów i rolkarzy. Zainteresowani powinni ściągnąć i zainstalować bezpłatną aplikację Rowerowa Stolica Polski/Aktywna Bydgoszcz, a następnie wybrać, jaki sport będziemy uprawiać.

Dla tych, którym 11 listopada uda się przejechać na rowerze 20 km lub przejść (z kijkami lub bez), przebiec, przejechać na rolkach 5 km, miasto przygotowała sportowe koszulki z pamiątkowym nadrukiem

Inne sporty niż rower, bieg, rolki, marsz i nordic walking nie biorą udziału w zabawie. Wybrany przez siebie rozmiar koszulki można zaznaczyć od 11 listopada na stronie internetowej: www.aktywna.bydgoszcz.pl.

Cała Polska do hymnu

Urząd Wojewódzki z kolei zachęca wszystkich obywateli do przyłączenia się do akcji „Niepodległa do hymnu”. w ramach której każdy będzie mógł 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. Wystarczy o godz. 12 włączyć jedną z większych stacji radiowych lub telewizyjnych i przyłączyć się do Mazurka Dąbrowskiego, który będzie emitowany na antenie. Do wspólnego hymnu można będzie przyłączyć się również za pośrednictwem strony: www.niepodlegla.gov.pl

Tego dnia odbędzie się także Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo od godz. 12 – zaraz po wspólnym odśpiewaniu hymnu. Wystąpią: Miuosh, Organek, Paweł Domagała, Enej i Ania Dąbrowska. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo