W Narodowym Spisie Powszechnym należy podać wiele bardzo szczegółowych informacji o sobie – nic więc dziwnego, że tak wielu z nas obawia się o bezpieczeństwo danych. Jak wynika z kwietniowego badania na zlecenie Biura Informacji Kredytowej, 19 proc. spośród tych respondentów, którzy zadeklarowali niechęć do udziału w spisie podawało jako powód obawy przed udostępnianiem danych. Spis jest jednak obowiązkowy, a za brak udziału w nim grozi kara.
Udział w spisie powszechnym wzięło już 32 proc. osób, 57 proc. jeszcze tego nie zrobiło, ale zamierza, zaś 11 proc. respondentów w ogóle nie planuje tego zrobić.
Zdecydowana większość Polaków preferuje formę samospisu internetowego (78 proc.), a 7 proc. badanych chce się spisać poprzez infolinię. Samodzielne wypełnienie ankiety online jest uznawane za bezpieczną formę spisu przez 66 proc. respondentów, natomiast prawie 1/5 badanych (18 proc.) uważa, że żadna z możliwych metod spisu nie jest bezpieczna. Część uczestników badania deklaruje też obawy przed spisem z pomocą rachmistrza. 66 proc. z nich twierdzi, że nie wie, w jaki sposób można go rozpoznać.
- Wątpliwości związane z udostępnianiem swoich danych osobowych są zupełnie zrozumiałe. Takie dane jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL mogą posłużyć do wyłudzenia kredytu, pożyczki lub podpisania umowy na różne usługi. Tylko w zeszłym roku udaremniono niemal 7 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości ponad 253,8 mln zł. Dlatego warto chronić się przed takim ryzykiem - mówi Joanna Charlińska, ekspert BIK.
Rachmistrzowie nas nie odwiedzą
Eksperci BIK przypominają, że ze względu na pandemię Covid-19, obowiązującą formą jest samodzielny spis poprzez formularz na stronie internetowej: https://spis.gov.pl/ lub przez telefon, dzwoniąc na specjalnie utworzoną w tym celu linię (22) 279 99 99.
Polacy wrócili do galerii handlowych. "To najlepszy wynik sp...
Jeśli do 30 czerwca br. sami nie dostarczymy informacji, rachmistrzowie zadzwonią do nas. W całej Polsce działają tylko dwa numery telefonów, z których może dzwonić do nas rachmistrz: (22) 828 88 88 i (22) 279 99 99.
Jeśli wybierzemy telefoniczną formę spisu, warto wiedzieć jak zweryfikować rachmistrza. Musi on przedstawić się imieniem i nazwiskiem oraz na naszą prośbę podać numer identyfikatora. Wiarygodność tych danych możemy zweryfikować, wpisując je na specjalnej stronie GUS i sprawdzić rachmistrza.
Ponadto, do odwołania- ze względu na pandemię- rachmistrzowie nie pracują w terenie, czyli nie ma możliwości spisać się osobiście.
