Rewitalizacja Wyspy Młyńskiej nabiera tempa. Do końca wakacji wybudowany zostanie nowoczesny plac zabaw, a jeszcze w tym roku wyspę pokryją setki metrów ścieżek rowerowych.
<!** Image 2 align=none alt="Image 153487" sub="Już dziś bydgoszczanie korzystają z uroków Wyspy Młyńskiej. Wkrótce na najmłodszych czekać będzie plac zabaw / Fot. Dariusz Bloch">Wyspa Młyńska od 2005 roku przechodzi intensywną rewitalizację. Od września dzieci będą mogły korzystać z nowoczesnego placu zabaw, który powstanie przy bulwarach nad Młynówką. Zjeżdżalnie, ściany wspinaczkowe, huśtawki i piaskownice to tylko część wyposażenia, jaka pojawi się na Wyspie Młyńskiej. Właśnie minęły terminy składania wniosków na wykonanie placu zabaw i budowę ścieżek na bydgoskiej wyspie. Firma, która wygra przetarg, będzie musiała pokryć pięćset metrów kwadratowych placu elastyczną nawierzchnią, ogrodzić go drewnianym płotem i wyposażyć w zabawki.
<!** reklama>Termin realizacji zadania mija 31 sierpnia. Więcej czasu będą mieli wykonawcy, którzy podejmą się budowy ścieżek pieszych i rowerowych oraz elementów małej architektury na wyspie. Do wykonania będą mieli łącznie prawie cztery tysiące metrów kwadratowych dróg z kostki, żwiru i płyt granitowych. Dojdą do tego setki metrów ścieżek rowerowych oraz murki, schody, drewniane pomosty, stalowe balustrady i poręcze. Prace powinny się zakończyć do 15 grudnia.
Plac zabaw i ścieżki powstaną w ramach trzeciego spośród czterech etapów rewitalizacji Wyspy Młyńskiej. Wciąż pozostaje jednak sporo do zrobienia. W 2011 roku prace obejmą bulwar przy Operze Nova. W miejscu zdegradowanych terenów sportowych na wyspie powstanie również marina. Rewitalizacja obejmuje budowę przystani z hotelem, zapleczem gastronomicznym i salą fitness.
- Na przełomie lipca i sierpnia powinien odbyć się przetarg na budowę mariny. Realizacja ostatniego etapu zakończy się w ciągu dwóch lat - informuje Lucyna Kojder-Szweda, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy
Bydgoska Wyspa Młyńska otrzymała nominację w prestiżowym konkursie „7 Cudów Funduszy Unijnych”. Jego celem jest wyłonienie najlepszych projektów, które przyczyniły się do podniesienia atrakcyjności turystycznej i kulturalnej Polski. Do udziału w tegorocznej edycji zgłoszono aż 138 inwestycji z całego kraju. Spośród nich wybrano 21 najciekawszych projektów. Wyspa Młyńska o tytuł jednego z cudów funduszy walczy kategorii rewitalizacja z inwestycjami w Krakowie i Mikołowie. Zwycięzcę konkursu poznamy w październiku.
- To zupełnie różne projekty, ciężko je porównywać. Ale wyspa jest unikatem w skali kraju, więc nie wahałabym się przyznać jej tego tytułu - mówi Lucyna Kojder-Szweda.
