Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O handlu, pomniku i tumultach: Spacerownik śladami Żydów w Fordonie i Bydgoszczy

Tomasz Zieliński
Na 32 stronach poznać możemy podstawowe informacje oraz ciekawostki o Żydach w Bydgoszczy
Na 32 stronach poznać możemy podstawowe informacje oraz ciekawostki o Żydach w Bydgoszczy
„Podręcznik” dla turysty poprowadzi nas po historii społeczności, której już nie ma. To naturalna kontynuacja „Sztetla fordońskiego”.

Autorami są Damian „Amon” Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, przewodnik po dzielnicy oraz Daria Kieraszewicz, przewodniczka po Bydgoszczy i Fordonie, prowadząca Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Łatwo nie jest

- A gdzie mógł powstać taki spacerownik, jak nie w naszej dzielnicy? - retorycznie pyta Damian Rączka. - W Starym Fordonie czuć i widać wspólną historię Polaków i Żydów. W centrum Bydgoszczy te ślady nie są tak widoczne. Staramy się je pokazać, proponując spacer śladami diaspory.

Na 32 stronach wydawnictwa, przedstawiono jej historię, omówiono też szlak spaceru. Autorzy opisali „historie nieopowiedziane”, dotyczące życia codziennego w przedwojennej Bydgoszczy. Nie mogło zabraknąć informacji o najbardziej znanych przedstawicielach społeczności żydowskiej, z J.D. Salingerem, autorem „Buszującego w zbożu” na czele.

Autorzy nie uciekali od tematów trudnych, przybliżając bojkoty i tumulty antyżydowskie w Bydgoszczy czy przypominając „Szabeskurjer”, najbardziej antysemickie pismo przedwojennej Polski, wydawane w naszym mieście.

>> Informacje z Bydgoszczy zdjęcia, wideo tylko na www.expressbydgoski.pl <<

Publikacja przywołuje też wiele ciekawych historii i anegdot, jak choćby tę, w jaki sposób monument planowany dla upamiętnienia getta warszawskiego stał się Pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku w Bydgoszczy.

Korektę i opiekę merytoryczną nad wydawnictwem zapewnił Bogdan Kunach z Fundacji dla UKW.

- Niebawem zorganizujemy wycieczkę w oparciu o nowy spacerownik - zapowiada Damian Rączka. - Jest o czym mówić i co pokazywać. Powiem tylko, że powstało cztery razy więcej tekstu do przewodnika - oczywiście trzeba było go więc znacząco skrócić. Już dziś zapraszamy na spacer z przewodnikiem. O szczegółach będziemy informować na naszych stronach.

Poinformujemy o tym również oczywiście w "Tygodniku Fordon"!

Spacerownik jest bezpłatny. Można go otrzymać w Bydgoskim Centrum Informacji. Mieszkańcy Fordonu mogą odebrać go w każdą środę w godzinach 18.45-19 w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, ulica Bydgoska 23. SMSF prosi jednak o wcześniejszy kontakt na stronie Stowarzyszenia lub pod numerem 663 128 651.

Polub nas na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!