<!** Image 1 align=left alt="http://www.express.bydgoski.pl/img/glowki/czarnowska_ewa.jpg" >Dawno temu biegałam do księgarni po każdą nową powieść Krystyny Siesickiej. Targana nastoletnimi emocjami, podziwiałam dorosłą autorkę, która potrafi tak dobrze oddać młodzieżowe rozdarcie. Dziś na dobrą powieść obyczajową dla młodszego odbiorcy trudno trafić.
Po pierwsze dlatego, że raczej nie szuka on diagnozy swoich problemów na kartach książek, po drugie dlatego, że na rynku mamy prawdziwy zalew drugorzędnej literatury tego typu i wybór czegoś znaczącego czy interesującego nie jest łatwy. Napisana w formie pamiętnika „Niezapominajka” Eweliny Kłody jest tu miłym zaskoczeniem. Bohaterką jest 17-letnia Izabela, samotnie wychowywana przez mamę krakowianka. W życiu dziewczyny, naznaczonej nieobecnością ojca, dochodzi jednak do tragedii - matka ginie w wypadku samochodowym. Iza, rok przed maturą, musi przeprowadzić się do dziadka, do Bielska-Białej. To kolejna trauma, bo zasadniczy, emerytowany profesor nie toleruje wnuczki. Kiedyś, gdy okazało się, że córka jest w ciąży, wyrzucił ją z domu i nie utrzymywał przez wszystkie te lata żadnych kontaktów. Ze względów formalnych zatem Izabela musi się przenieść do jedynego żyjącego opiekuna, ale z góry wiadomo, że sytuacja ta będzie niewdzięczna dla wszystkich.
<!** reklama>Nastolatka nie tylko musi odnaleźć się w nowym, szkolno-rówieśniczym środowisku, ale też postanawia poszukać w rodzinnym otoczeniu matki odpowiedzi na pytanie, kto jest jej ojcem. Czy może być nim Gerald, przyjaciel mamy z młodości, dziś wzięty fotograf mody? Jak bardzo przełomową rolę odegra on w życiu Izabeli? Jak solidnie już doświadczona przez życie dziewczyna poradzi sobie z wejściem w dorosłość? Jak nauczy się odpowiedzialności za własne decyzje, nową rodzinę, przyjaciół?
Tak, jak kiedyś podziwiałam Siesicką za wierny obraz młodzieńczej natury, dziś wyobrażam sobie, że podobne walory można odnaleźć w „Niezapominajce”. Ta wartko napisana książka może być ważną lektura. Zwłaszcza dla... dorosłych.
Ewelina Kłoda, Niezapominajka, Wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2012
Nasza ocena: 2/3