Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O Chopinie nie tylko przez muzykę

Sonia Gruszka
Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zaprasza w sobotę, 29.05., na koncert ku czci najwybitniejszego polskiego pianisty. Klasyka i elektronika, niezwykłe aranżacje wokalne i fortepianowe w scenerii skweru przed Filharmonią Pomorską - przed nami Kalejdoskop Chopinowski.

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zaprasza w sobotę, 29.05., na koncert ku czci najwybitniejszego polskiego pianisty. Klasyka i elektronika, niezwykłe aranżacje wokalne i fortepianowe w scenerii skweru przed Filharmonią Pomorską - przed nami Kalejdoskop Chopinowski.

<!** Image 2 align=right alt="Image 150537" sub="Jerzy Zelnik">Koncertowanie zacznie się w samo południe od pieśni napisanych przez Stefana Witwickiego; popularność przyniosły im właśnie nuty Chopina. Jako pierwsze wystąpią siostry Olga i Natalia Pasiecznik. „Gdybym ja była słoneczkiem na niebie...” - tą znana wszystkim piosenką pt. „Życzenie” sopranistka Olga Pasiecznik zainauguruje koncert. Melomani usłyszą też, m.in., pieśni: „Wiosna”, „Smutna rzeka” (sł. S. Witwicki), „Dwojaki koniec” (sł. Bohdan Zaleski), „Melodia” (sł. Zygmunt Krasiński).

Siostry Pasiecznik

urodziły się w Równem na Ukrainie. Olga ukończyła wydział wokalny w kijowskim konserwatorium, a studia podyplomowe w warszawskiej Akademii Muzycznej. Od 18 lat jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. W Bydgoszczy zaśpiewa przy akompaniamencie siostry Natalii, która dyplom konserwatorium zdobyła we Lwowie. Wspólne sukcesy sióstr to, m.in.: wydanie płyty z muzyką ukraińską, wyprodukowanej przez renomowaną francuską wytwórnię OPUS 111, nagranie pieśni Mendelssohna, Dvoraka i Mozarta. W wykonaniu pań Pasiecznik usłyszymy, m.in., Chopinowskie mazurki wokalno-instrumentalne, do których słowa napisała hiszpańska kompozytorka i śpiewaczka Pauline Viardot- Garcia, należąca do najbliższych przyjaciół polskiego kompozytora. Viardot często gościła w posiadłości George Sand. Tam poznała twórczość Chopina, która tak ją zafascynowała, że postanowiła nauczyć się języka polskiego. Napisała słowa do kilkunastu mazurków pianisty.

<!** reklama>O godz. 13.00 za klawiaturą fortepianu zasiądzie torunianin

<!** Image 3 align=left alt="Image 150537" sub="Paweł Wakarecy">Paweł Wakarecy,

student bydgoskiej Akademii Muzycznej, gdzie kształci się pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń (nauczycielki Rafała Blechacza). Zdobył wiele nagród i wyróżnień. W ubiegłym roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt. W sobotę wykona, m.in., Poloneza A-dur op. 40 nr 1 i Nokturn Es-dur op. 55 nr 2.

Kalejdoskop Chopinowski to nie tylko muzyczna prezentacja dorobku mistrza fortepianu. Nie zabraknie również ciekawostek z życia kompozytora. Fragmenty korespondencji Chopina i utwory poetyckie dedykowane artyście recytował będzie aktor

Jerzy Zelnik

(znany, m.in., z roli Ramzesa XIII w filmie Jerzego Kawalerowicza „Faraon” oraz wielu innych kreacji kinowych i teatralnych. Jego występy „Od Chopina... do Chopina” (godz. 14.00 i 17.30) będą atrakcyjnymi przerywnikami sesji muzycznych.

<!** Image 4 align=right alt="Image 150537" sub="Jagodziński Trio">O godz. 14.30 nokturny, ballady i mazurki zinterpretuje

Wojciech Świtała,

absolwent katowickiej Akademii Muzycznej, nagrodzony za najlepsze wykonanie poloneza na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w 1990 r. Jest profesorem akademickim w Katedrze Fortepianu AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Jak na kalejdoskop przystało, popołudnie przyniesie dużą zmianę. O godz. 15.30 Chopinowskie etiudy, mazurki i walce przybiorą współczesną, jazzową aranżację. Nutami mistrza zajmie się

Krzysztof Herdzin.

Słuchacze znają wszechstronność tego artysty, który z powodzeniem wykonuje utwory klasyczne i współczesne. Jest kompozytorem, pianistą, dyrygentem i producentem płytowym. Pisze muzykę do filmów, reklam i czołówek telewizyjnych. U boku Herdzina zagrają Maciej Sikała (saksofon tenorowy), Piotr Wojtasik (trąbka), Jacek Niedziela (kontrabas) i Marcin Jahr (perkusja).

<!** Image 5 align=left alt="Image 150537" sub="Olga Pasiecznik">Wśród zagranicznych pianistów występujących w kalejdoskopie usłyszymy Łotyszkę Dinę Yoffe, Amerykanina Kevina Kennera i Włocha Alberto Nose.

O godz. 19.00 w programie koncertu ponownie pojawią się pieśni poetów romantyzmu. Utwory wspomnianego już Witwickiego oraz Wincentego Pola i Adama Mickiewicza, do których muzykę napisał Fryderyk Chopin, zaprezentują mezzosopranistka Urszula Kryger i pianistka Katarzyna Jankowska.

Warto zwrócić uwagę na występ Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice

Camerata Silesia,

który za sprawą muzyki, a także inscenizacji przeniesie słuchaczy do epoki Chopina. Zespół poprowadzi dyrygentka Anna Szostak. Na fortepianie będzie akompaniował Tomasz Orlow. Zatańczą Kamila Święcicka i Tomasz Dynarowicz.

W sobotnią noc gości kalejdoskopu wprowadzi koncert

trio Andrzeja Jagodzińskiego,

w którym obok niego samego grają Adam Cegielski (kontrabas) i Czesław Bartkowski (perkusja). Trio zdobyło w 2000 r. złotą płytę za album Chopin Once More - utwory jazzowe w opracowaniu klasycznym.

O północy Kalejdoskop Chopinowski przeniesie się do Sali Koncertowej im. R. Sucheckiego przy ul. Staszica 3. Wykonane tam preludia będą interdyscyplinarnym wydarzeniem. Na wiolonczeli zagra Andrzej Bauer, na perkusji Jacek Kochan. Podczas śpiewu wokalistki Agaty Zubel zaplanowano wizuali zacje, opracowane przez specjalistów w dziedzinie kompozycji komputerowej - Cezarego Duchnowskiego i Macieja Walczaka.

Wstęp na Kalejdoskop Chopinowski jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!