Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nożownik zaatakował na szkolnym boisku [kalendarium bydgoskie, 8 czerwca]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Pixabay, zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 8 czerwca w Bydgoszczy [kalendarium "Expressu"].

1813: w rodzinie bydgoskiego piekarza mieszkającego w domu przy ul. Długiej 22 przyszedł na świat Maksymilian Antoni Piotrowski, najbardziej znany malarz wywodzący się z Bydgoszczy, twórca wielu dział o tematyce patriotycznej i religijnej. Większość życia spędził w Królewcu, gdzie zmarł w 1875 roku. Pochowany został na cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.

1834: miała miejsce uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę nowego gmachu rejencji bydgoskiej z udziałem pruskiego następcy tronu, późniejszego króla Fryderyka Wilhelma IV. Gmach ukończono w 1836 roku.

1930: zmarł w Bydgoszczy Józef Milchert, kupiec i przemysłowiec, właściciel fabryki likierów, działacz społeczny i patriotyczny w okresie zaborów, radny miasta.

1945: pomnik tzw. Starego Fryca, czyli pruskiego króla Fryderyka II, stojący wcześniej na Starym Rynku i obalony przez czerwonoarmistów został sprzedany Odlewni Brązu i Mosiądzu Józefa Zawitaja za sumę 9620 zł. Pomnik przetopiono na tzw. wyroby użyteczne.

1959: Prezydium Miejskiej Rady Narodowej podjęło uchwałę w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Bydgoszcz zasłużonemu obywatelowi”, jednak regulamin jej przyznawania został uchwalony dopiero... cztery lata później. Miała być przyznawana „za wykazanie się ofiarną pracą nad budową lub rozbudową miasta, wybitne osiągnięcia naukowe, kulturalne, oświatowe, sportowe, za przedterminowe oddanie do użytku obiektów pilnie potrzebnych”. Do końca lat 80. ub. wieku przyznano kilka tysięcy takich odznak.

Jak dobry jesteś?

1964: na scenie Teatru Polskiego odbyło się premierowe przedstawienie opery „Carmen” Georgesa Bizeta przygotowane przez miejscowy zespół Opery i Operetki. Reżyserem i kierownikiem muzycznym przedstawienia był Zygmunt Szczepański.

1964: po raz pierwszy nad stadionem bydgoskiej Polonii rozbłysły świata nowego systemu lampowego rtęciowego, oświetlającego i tor żużlowy, i boisko piłkarskie. Oświetlenie to działało aż do lat 90. XX wieku.

1978: oddano do użytku pierwszy budynek należący do Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na nowym osiedlu Wzgórze Wolności. W budowie znajdowało się dalszych 15 bloków 11-piętrowych przy ul. Ujejskiego, Polnej, Słowiańskiej, Chorwackiej i Bułgarskiej. Do końca roku planowano zamieszkanie na osiedlu 2-3 tys. osób, a po całkowitym zakończeniu budowy osiedla 12-13 tys. osób.

1995: do Bydgoszczy przyjechał laureat literackiej Nagrody Nobla, Czesław Miłosz. Przed południem spotkał się z przedstawicielami władz wojewódzkich i miejskich, zwiedził starówkę, a wieczorem spotkał się z mieszkańcami w Filharmonii Pomorskiej. To szósty w historii noblista po Robercie Kochu, Gerhartcie Hauptmannie, Heinrichu Boellu, Wisławie Szymborskiej i Lechu Wałęsie, który odwiedził Bydgoszcz.

1998: doszło do ataku nożownika na boisku szkoły przy ul. Śląskiej w Bydgoszczy. 29-letnia Anna K. na skutek odniesionych ran zmarła, a 41-letni Zbigniew W. doznał ciężkich obrażeń ciała. Zabójcą okazał się 40-letni Eugeniusz G., zazdrosny konkubent kobiety. Został aresztowany i skazany na dożywocie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera