Przekazanie przez gminę Żnin udziałów Zakładu Energetyki Cieplnej, spółce z udziałem kapitału francuskiego, odbyło się w atmosferze skandalu.
Zasiadający w ówczesnym zarządzie miasta rajcy, którzy za namową Leszka Jakubowskiego, ówczesnego burmistrza podpisali umowę o zbyciu udziałów, za sprawą radnych opozycyjnych wylądowali na ławie oskarżonych (zostali oczyszczeni z zarzutu działania na niekorzyść gminy). Czas pokazał, że tamta decyzja była strzałem w dziesiątkę. Nowy udziałowiec nie okazał się bezwzględnym krwiopijcą, żerującym na windowaniu cen za dostarczane ciepło. Jest wręcz przeciwnie.

- W tym minionym sezonie grzewczym obniżyliśmy ceny za dostarczane ciepło - mówi Leszek Falkowski, który od przejęcia firmy kieruje żnińskim zakładem.
ZEC, zarządzany dziś przez firmę Veolia Energia Poznań, nie tylko skrupulatnie pilnuje finansów, ale przede wszystkim inwestuje, w przyłącza dostarczające ciepło i technologię.
Kilka dni temu podczas małego jubileuszu związanego z dziesięcioleciem działalności w siedzibie Veolii przy ulicy Fabrycznej z burmistrzem Żnina Robertem Luchowskim, jego służbami, oraz dziennikarzami, spotkali się przedstawiciele firmy.
- Czyste powietrze w Żninie, a co za tym idzie modernizacja układu odpylania spalin. jest dla nas priorytetem - zapewnia Bartłomiej Pawluk, dyrektor do spraw Komunikacji i Marketingu. - Veolia Energia właśnie zakończyła budowę nowego układu odpylania spalin i oddala go do eksploatacji. Dzięki tej inwestycji ponad dziesięciokrotnie zostanie zmniejszona ilość pyłów emitowanych z ciepłowni. Nasze instalacje będą spełniały standardy emisyjne przewidziane przez dyrektywy unijne na 2022 rok - dodaje.
Gospodarze spotkania nie ukrywali, iż w dążeniu do realizacji dyrektyw unijnych liczą na pomoc żnińskiego samorządu. Chodzi między innymi o to, że odpowiednie uchwały Rady Miejskiej pozwolą nie tylko firmie, ale mieszkańcom gminy ubiegać się o fundusze na inwestycje związane z dostarczaniem ciepła.
- Działania podejmowane przez Veolię bardzo dobrze wpisują się w politykę gminy - mówi Robert Luchowski. - Zależy nam na czystości powietrza. Już przystąpiliśmy do opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Plan ten będzie dokumentem priorytetowym w procesie ubiegania się o środki zewnętrzne na inwestycje związane z ograniczeniem emisji.
