
Oświetlenie formą i wymiarami nawiązywać będzie do historycznych latarni, których wizerunek znaleźć można na dawnych fotografiach Fordonu. Na słupach umieszczone będą uchwyty do montażu flag. Pojawią się też punkty podświetlające korony drzew, elewację kościoła oraz oczka świetlne wkomponowane w nawierzchnię.
Bardzo prawdopodobne wydaje się, że wiosną bydgoszczanie będą już mogli podziwiać efekt zakrojonych na szeroką skalę działań przywracających piękno dawnemu miasteczku.

Warto też przypomnieć, że kompleksowa rewitalizacja Starego Fordonu obejmowała remont ulicy Bydgoskiej, gruntowną przebudowę wielu kamienic przy niej I w jej okolicach, renowację zabytkowej żydowskiej “kuczki” w budynku przy ul. Kapeluszników, a także gruntowną przebudowę wiślanego nabrzeża, której zarys efektów już jest widoczny gołym okiem.

Należy mieć nadzieję, że po zakończeniu wszystkich robót, Fordon stanie się dla wszystkich mieszkańców Bydgoszczy ulubionym celem spacerów i odpoczynku wśród zieleni I kojącego widoku fal królowej rzek.

Tak ma prezentować się Rynek w Starym Fordonie po rewitalizacji.
Zachowane zostaną lipy rosnące po południowej stronie Rynku. Szpaler tych drzew podkreślony zostanie innym rodzajem nawierzchni. Pomiędzy fontanną i wschodnią pierzeją sadzone będą drzewa w dużych donicach. Dodatkowo planowane jest zasadzenie bezpośrednio do gruntu w sąsiedztwie wlotu ul. Sikorskiego klonu, którego sąsiedztwo zabezpieczy ochronna krata.
W małych donicach betonowych sadzone będą begonie lub inne rośliny kwitnące.