
Wniosek o wsparcie - komu przysługuje i jak składać?
Świadczenie wychowawcze przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Rodzice mogą złożyć wniosek o wsparcie za pośrednictwem różnych platform, w tym aplikacji mobilnej mZUS, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Wniosek można również złożyć tradycyjnie, osobiście w placówkach ZUS.
Więcej informacji na kolejnych slajdach galerii >>>

Rodzina 800 plus - najważniejsze informacje
Świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 800 +" przysługuje na każde dziecko w wieku do ukończenia przez nie 18 roku życia.
O świadczenie to mogą ubiegać się rodzice (matka lub ojciec) oraz opiekun faktyczny (tj. osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka), jeśli dziecko wspólnie z nimi zamieszkuje i pozostaje na ich utrzymaniu. Świadczenie wychowawcze przysługuje również opiekunowi prawnemu dziecka oraz w niektórych przypadkach dyrektorowi domu pomocy społecznej.
O świadczenie wychowawcze 800+ mogą ubiegać się także osoby sprawujące pieczę zastępczą, tj.: rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, dyrektorzy interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.
Dla osób korzystających z opieki naprzemiennej, świadczenie wynosi 400 zł miesięcznie. Wszystkie formalności związane z złożeniem wniosku warto załatwić jak najszybciej, aby zapewnić ciągłość wypłaty wsparcia na rzecz dzieci.