MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy budynek Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Poniatowskiego pomieści dwa instytuty [ZDJĘCIA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Instytut Historii UKW przeniósł się z Przemysłowej na PoniatowskiegoInstytut Historii UKW przeniósł się z Przemysłowej na Poniatowskiego
Instytut Historii UKW przeniósł się z Przemysłowej na PoniatowskiegoInstytut Historii UKW przeniósł się z Przemysłowej na Poniatowskiego Tomasz Czachorowski
W czwartek władze uczelni dokonały uroczystego otwarcia nowej siedziby Instytutu Nauk Politycznych i Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych.

Budynek znajdujący się przy ul. Poniatowskiego 12 i sąsiadujący z kompleksem zabudowań policji i ABW wzniesiony został jeszcze przed II wojną. W latach 60. ubiegłego wieku przebudowano go w ramach akcji „1000 szkół na tysiąclecie”.

Zobacz galerię: Nowy budynek Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Poniatowskiego pomieści dwa instytuty

Przed kilkoma laty mieszcząca się w nim podstawówka została zamknięta, a budynek władze miasta przekazały UKW. Gruntowny remont i adaptacja do nowej roli, jak się okazało, zajęły aż 5 lat i kosztowały prawie 7 mln złotych, z czego największy procentowo wkład, ok. 4 mln, wniósł Urząd Marszałkowski, a ponad 2 mln to wkład własny uczelni.
[break]

Pod hasłem archeoturystyki

Uroczyste otwarcie przebudowanego gmachu zostało połączone z konferencją naukową „Archeoturystyka w regionie, region w archeoturystyce”. Odbyła się ona w auli, przerobionej z dawnej sali gimnastycznej. W niedalekiej przyszłości ma ona nosić imię prof. Karola Buczka.

- Warunki, jakie mamy tutaj, są imponujące w porównaniu z tymi, które przeżywali „weterani” w dotychczas zajmowanym budynku przy ul. Przemysłowej - mówił dziekan wydziału humanistycznego, prof. Jacek Woźny.

Mówca nazwał dzień wczorajszy „przełomowym”, podkreślając, jak długa i kosztowna była droga do nowego obiektu. Wymagała ona nie tylko sporych nakładów, ale i licznych zabiegów inżynieryjnych, by uzyskać stabilność całego gmachu, gdyż został on zbudowany, jak i całe osiedle, na „kurzawce”, typowej dla bydgoskich Bielawek. Budynek został też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zadowolenia z nowej siedziby nie krył także rektor UKW, prof. Janusz Ostoja-Zagórski.

- Cieszę się, że tu jesteśmy po 15 latach wygnania - powiedział. - Do dokończenia całości pozostało jedynie zbudowanie parkingu z tyłu budynku.

Do pięciu sztuka?

Budynek przy ul. Poniatowskiego to już piąta siedziba Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych w Bydgoszczy. Jego przeniesienie do nowego obiektu to element centralizacji całego kampusu uniwersyteckiego. W zmodernizowanym gmachu zmieszczą się także studenci Instytutu Nauk Politycznych oraz niektóre laboratoria wydziału nauk przyrodniczych.

Podczas czwartkowej inauguracji ogłoszono nazwisko laureata konkursu na najlepszego studenta historii w roku 2013/2014. Został nim prezes koła naukowego studentów historii, student II roku studiów magisterskich, Wojciech Sawicki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!