https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowi patroni naszych ulic

Michał Sitarek
Bydgoskie ulice zyskały nowych patronów. Bulwar przy marinie będzie nosić imię Mieczysława Dutkowskiego, ulicy przy placu Piastowskim patronować będzie wirtuoz, Szczepan Jankowski.

Bydgoskie ulice zyskały nowych patronów. Bulwar przy marinie będzie nosić imię Mieczysława Dutkowskiego, ulicy przy placu Piastowskim patronować będzie wirtuoz, Szczepan Jankowski.<!** Image 2 align=none alt="Image 152512" sub="Uliczka między kościołem a Rynkiem nosić będzie imię Szczepana Jankowskiego. Na zdjęciu jego syn, Olaf Jankowski. Fot. Tymon Markowski">

- 2 lata wcześniej z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy przy ul. Śniadeckich 55 wmurowano pamiątkową tablicę poświęconą Szczepanowi Jankowskiemu - mówi jego syn Olaf. - Złożyło się na nią wielu bydgoszczan. W zeszłym roku z kolei zwrócił się do mnie też dyrektor bydgoskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych, pan Jerzy Deja. Pytał czy nie będę miał nic przeciwko temu, by rozpoczęli starania o nadanie jednej z ulic imienia mojego taty. Prosiłem go tylko o to, by była to ulica w jakiś sposób związana z moim ojcem. Zaproponował bezimienną uliczkę przecinającą plac Piastowski, przy której znajduje się tylko postój taksówek. To rozwiązanie w środę zaakceptowali też radni.

Niewidomy od dziecka

Szczepan Jankowski urodził się w 1900 roku. Wzrok stracił już jako dziecko. W Zakładzie dla Niewidomych w Bydgoszczy zwrócono uwagę na jego muzyczne zdolności. Uczęszczał do Bydgoskiego Konserwatorium Muzycznego. Zaocznie studiował na Akademii Muzycznej w Lipsku i Monachium. W 1936 roku zdobył pierwsze miejsce na konkursie muzyki organowej. W 1921 roku rozpoczął pracę jako drugi organista w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Był z nim związany przez 60 lat. Dygował trzema chórami. Swoje kompozycje zapisywał alfabetem Braille’a. Koncertował w Polsce i za granicą. Za rozpowszechnianie muzyki kościelnej papież Paweł VI w 1964 roku odznaczył go medalem „Pro Eccelesia et Pontifice”. Zmarł w 1990 roku. Spoczywa na cmentarzu parafialnym przy ul. Ludwikowo.

Zasłużony działacz<!** reklama>

Z kolei bulwar przy nowej marinie na Miedzyniu między ulicami Bronikowskiego a Plażową otrzymał imię Mieczysława Dutkowskiego. Z jego inicjatywy powstało Towarzystwo Starego Kanału Bydgoskiego. Urodził się w 1923 roku. Przed wojną udzielał się w 20. Bydgoskiej Drużynie Harcerskiej. Po wojnie był żołnierzem i słuchaczem Oficerskiej Szkoły Piechoty w Inowrocławiu, która została rozwiązana po buncie podchorążych. Na emeryturze zaangażował się w działalność Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. - W latach 1983-87 działał w zarządzie - mówi prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, Jerzy Derenda. - To był bardzo sympatyczny człowiek, miał wiele ciekawych pomysłów. Nawet gdy ostatnie lata spędzał w Gdyni, utrzymywał z nami kontakt. Był mocno zaangażowany w promowanie walorów Bydgoskiego Węzła Wodnego.

Nowych patronów otrzymać mają też nowe bydgoskie przeprawy. Na Spornej most ma nosić nazwę Żeglugi Bydgoskiej, na Naruszewicza - Władysława Jagiełły. Jednak zwycięskie propozycje mieszkańców, którzy brali udział w ratuszowym konkursie, muszą jeszcze zaakceptować radni.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski