Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady kontroli drogowej wejdą w życie w listopadzie. Na kierowców czeka dużo zmian

Eliza Stimler
Eliza Stimler
W listopadzie wejdą w życie nowe przepisy dotyczące kontroli drogowej. Co się zmieni?
W listopadzie wejdą w życie nowe przepisy dotyczące kontroli drogowej. Co się zmieni? Malgorzata Genca
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że od 7 listopada wejdą w życie nowe przepisy dotyczące zasad kontroli pojazdów. Na kierowców i kontrolujących nałożone zostaną nowe obowiązki i uprawnienia. Szczegóły w tekście.

Nowe zasady kontroli drogowej 2019

Chociaż rozporządzenie wchodzi w życie już 7 listopada 2019 roku, to część przepisów będzie stosowana dopiero od nowego roku. Jak podaje MSWiA głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działana m.in. policji.

Uważasz, ze o samochodach wiesz wszystko? Sprawdź się w naszym quzie!

Jakie zmiany wprowadzi rozporządzenie?
Zmiany dotyczą m.in. kwestii miejsc postoju pojazdów organów kontroli w ruchu drogowego w czasie kontroli. Po wprowadzonych zmianach podczas prowadzenia działań kontrolnych dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Policjant w mundurze nie będzie miał obowiązku legitymowania się każdemu kierowcy podczas przeprowadzania szybkich testów trzeźwości

Policjanci oraz inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, a także funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, będą mogli podczas kontroli drogowej sprawdzić przebieg zatrzymanego do kontroli pojazdu, dotyczy to również pojazdu przewożonego np. na lawecie.

W przypadku zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej pojazdu użytkowego (np. ciężarowego lub autobusu) będzie można skierować go na bardziej szczegółowe badania. Ma to wyeliminować z dróg niesprawne samochody.

Co jeszcze się zmieni?

Zwiększy się również możliwość wpuszczania kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Funkcjonariusz będzie mógł to zrobić np. gdy kierowca zadeklaruje chęć zapłacenia za mandat za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego.

Policjant w mundurze nie będzie miał obowiązku legitymowania się każdemu kierowcy podczas przeprowadzania szybkich testów trzeźwości.

500 zł mandatu za niewykonywanie poleceń funkcjonariusza
Podczas przeprowadzania kontroli drogowej przez policjanta można zostać ukaranym mandatem w wysokości 500 zł za niewykonywanie poleceń. Wszystkie przypadki, w których kierowca nie zastosuje się do poleceń funkcjonariusza (np. nieopuszczanie pojazdu) mogą być zagrożone mandatem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera