Zmiany w przepisach wprowadzone we wrześniu nadają ścieżkom rowerowym status podobny do jezdni i torowiska. Nie tylko nie wolno po nich chodzić, ale nawet przekraczać ich w niedozwolonych miejscach.
Tylko przez przejście
„Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m” – czytamy w ustawie. I dalej: „Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu”.
Za wejście na drogę rowerową zapłacimy mandat w wysokości co najmniej 50 zł.
Kto jest winny kolizji?
A co jeśli w okolicy nie ma żadnego przejścia? „Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów”.
Nowe regulacje mogą sprawiać wrażenie kolejnych, utrudniających życie barier, ale w rzeczywistości chodzi poważny aspekt prawny. Nowe przepisy mają w spośób jednoznaczny rozstrzygnąć o winie w przypadku zderzenia zderzenia pieszego z rowerem albo hulajnogą. Do tej pory prokuratura i sądy miały z tym spory problem, a orzecznictwo było sprzeczne. Od września wskazanie winnego będzie łatwiejsze, a jazda po ścieżkach bardziej komfortowa.
Kierowco, uważaj na hulajnogę
Rowerzyści i użytkownicy hulajnóg zyskali również w relacjach z samochodami. Do tej pory kierujący pojazdem zbliżający się do przejazdu rowerowego na drodze był zobowiązany zmniejszyć prędkość „tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających”.
Po zmianie przepisów przepisy są bardziej rygorystyczne - zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, kierowca musi „zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe”
