MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy mają skrócić kolejki do lekarzy, ale część pacjentów woli częściej zgłaszać się na wizytę

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Thinkstock
Wypisywanie recept dla przewlekle chorych na okres 12 miesięcy ma skrócić kolejki do lekarzy. Nowe przepisy budzą jednak niepokój zarówno lekarzy, jak i pacjentów.

W myśl przepisów, które mają wejść w życie od 2015 roku, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą mieli możliwość przedłużenia pacjentowi ze zdiagnozowaną chorobą przewlekłą recepty bez konieczności zbadania pacjenta. Receptę w imieniu chorego będzie mogła odebrać osoba upoważniona. Ponadto lekarz będzie mógł także wypisać receptę nie na trzy miesiące, jak obecnie, ale na 12 miesięcy.
[break]

- Tylko proszę mi podać definicję chorego przewlekle, bo dla mnie to może być nawet osoba, która ma 30 lat i choruje na przykład na nadciśnienie - mówi jeden z lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Poseł Tomasz Latos, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, uważa, że to rozwiązanie może się sprawdzić, ale tylko wtedy, gdy będzie mądrze stosowane przez lekarzy. - Choroba może bowiem postępować lub się cofnąć i będzie konieczna korekta w terapii. Osobiście na tak długi okres jak 12 miesięcy nie wypisałbym recepty. W skrócenie kolejek raczej nie wierzę, tylko minister zdrowia jest takim optymistą. Nie jesteśmy przygotowani na to, aby na podstawie jednej wizyty i jednej recepty leczyć pacjenta. Czekam w tej sprawie na akty wykonawcze z ministerstwa. Konieczny jest także monitoring poprzez odpowiednie systemy informatyczne - dodaje.

Stanisław Prywiński, prezes Bydgoskiej Izby Lekarskiej, uważa, że wypisywanie recepty na 12 miesięcy to ułatwienie dla pacjentów, ale jednoczenie zastrzega: - Na studiach uczono mnie, że nie wolno wypisać recepty bez zbadania chorego. Poza tym, wątpię czy ten ruch skróci kolejki. Lekarz przecież musi poświęcić czas nie tylko na wypisanie recepty. Musi odnotować też w dokumentacji medycznej ilość leku, czy to lek na 30 proc., 100 proc., jakie jest dawkowanie. To wszystko zajmuje trochę czasu. Ponadto możliwość odbierania recepty dla przewlekle chorego, który nie jest w stanie sam przyjść do lekarza, przez osobę upoważnioną jest obwarowane dużą biurokracją, wypisywaniem oświadczeń czy upoważnień potwierdzonych przez sąd - dodaje. Jego zdaniem, możliwość wypisywania recepty na 12 miesięcy nie sprawdzi się, bo pacjenci wolą częściej przychodzić do lekarza.

Potwierdza to jedna z pacjentek, Teresa Sasinowska, która leczy się w przychodni „Gryf-Med” na Kapuściskach. - Mam kłopoty z krążeniem i zdecydowanie wolę częściej zgłaszać się na wizytę do lekarza. Nie wiem, jak miałaby w praktyce wyglądać realizacja takiej recepty. Leki przecież są drogie. Emerytów i rencistów nie stać tak naprawdę na większy jednorazowy wydatek w aptece. Czy ktoś o tym pomyślał? - mówi pani Teresa.

Przypomnijmy, ze ustawy z tzw. pakietu kolejkowego zostały uchwalone przez Sejm w lipcu br. i podpisane przez prezydenta RP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!