https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe prawo budowlane. O tych zmianach musisz wiedzieć, jeśli planujesz budowę domu

Wideo
od 16 lat
Od 19 września zaczęło obowiązywać nowe prawo budowlane, które wprowadza wiele istotnych zmian. Kolejne weszły w życie 1 stycznia 2021 r.

Ważna nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie 19 września 2020 r. Istotne zmiany wprowadzono w kwestiach takich jak m.in. projekt budowlany, pozwolenia na budowę, przyłącza prądu, wody i gazu, samowole budowlane oraz bezpieczeństwo pożarowe. Co więcej, od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Oznacza to, że dla budujących domy wiele się zmieniło.

Przejdź do galerii, żeby przeczytać o najważniejszych zmianach:

Nowe prawo budowlane. Budowa domu staje się łatwiejsza?

Celem nowelizacji prawa budowlanego było przyspieszenie i uproszczenie procesu inwestycyjnego. Rząd chciał, by w jej wyniku zniknęły rozmaite biurokratyczne absurdy i niepotrzebne opłaty. Dodatkowo nadzór budowlany zyskał nowe możliwości walki z samowolami budowlanymi (m.in. dzięki nowym karom za nielegalne użytkowanie budynków). Jednocześnie łatwiejsza stała się legalizacja niektórych starszych samowoli.

Dla osób planujących budowę domu najważniejsze są zmiany w projekcie budowlanym, który został rozdzielony na kilka mniejszych dokumentów, z których tylko dwa trzeba złożyć w momencie ubiegania się o pozwolenie na budowę. Rozjaśniona i poszerzona została także lista przedsięwzięć, które można realizować bez pozwolenia i zgłoszenia. Nowy kształt uzyskały także przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego w przypadku budynków, których sposób użytkowania się zmienia, np. z mieszkalnego na usługowy. Są też nowe formalności związane z fotowoltaiką.

Zobacz, jakie zmiany w prawie budowlanym wchodzą w życie:

Nowe warunki techniczne. Norma WT 2021 i wsparcie osób niepełnosprawnych

Na tym jednak nie koniec zmian, ponieważ zaplanowano również dwie nowelizacje warunków technicznych. O pierwszej nowelizacji prawa wiadomo było już od dawna – chodzi o wprowadzenie normy WT 2021, określającej m.in. współczynnik przenikania ciepła dla poszczególnych elementów budynku. Od 1 stycznia 2021 r. budynki (w tym domy) muszą spełniać bardziej surowe normy dotyczące energooszczędności. Spadną dzięki temu koszty ogrzewania, ale zarazem wzrosną koszty budowy domu.

Co ważne, zmiana warunków technicznych obejmie nie tylko dopiero wznoszone budowle, ale też budynki rozbudowywane czy modernizowane. Nie ma za to obowiązku przerabiania starszych domów, by dostosować je do nowych wymogów.

Poznaj ważne zmiany w warunkach technicznych:

Jeszcze jedną nowelizację warunków technicznych zapowiedziało Ministerstwo Rozwoju – najprawdopodobniej wejdzie ona w życie w 2021 r. W tym przypadku chodzi o wprowadzenie przepisów, które ułatwią życie osobom z trudnościami w poruszaniu się, m.in. osobom niepełnosprawnym czy seniorom. Po zmianach w prawie dużo więcej budynków trzeba będzie wyposażyć w windę lub specjalne podnośniki przy schodach. Inaczej trzeba też będzie projektować wejścia do klatek schodowych oraz parkingi przy budynkach.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karolina Brzęczyk

Uff, jak ja się cieszę, że ostatecznie nie zdecydowaliśmy się na budowę na własną rękę – z każdej strony pod górę, prawo, techniki budowlane, ekipa etc. – wiele może pójść źle. My zdecydowaliśmy się skorzystać z usług dewelopera i niedługo już zamieszkamy (bez stresu!) na osiedlu Kolorowym – can’t wait ?

G
Gość
11 września, 14:21, Ehh:

Samorządy powinny miec prawo do decydowania o prawie budowlanym, bo inaczej buduje się w Warszawie, a inaczej na zapupiu. Poza tym ogolnie dzisiejsze prawo jest wbrew Konstytucji,bo nie można komuś zabraniac posiadania, wybudowania sobie dachu nad głową i nakładanie haraczu w postaci konieczności zatrudnienia kogoś z wyższym wykształceniem,..Jawna dyskryminacja osób ze względu na wyksztalcenie.Każdy ma prawo mieszkac, tak jak chce i tak jak potrafi sobie wybudować, jeśli robi ,to dla siebie i bez wpływu na innych.

12 września, 7:52, Gość:

Akurat w przypadku dachu to jest uzasadnione, bo jak przyjdzie wichura to twój samodzielnie wykonany dach może się zerwać i spaść komuś na głowę.

Bardziej bym się przyczepił do norm przenikalności cieplnej, bo dlaczego ktoś ma decydować czy mam mieć ciepło w mieszkaniu czy zimno.

Tutaj akurat jest dobre uzasadnienie. Cieplejszy dom, mniej energii potrzebujesz na jego ogrzanie = czystsze powietrze. Inwestycyjnie jest to droższe rozwiązanie dla zwykłego szarego obywatela, ale eksploatacja jest tańsza. Niestety wszystko sprowadza się w dzisiejszych czasach do ochrony środowiska.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski