Spis treści
Plac zabaw – zmiany w przepisach
W sierpniu wchodzą w życie znowelizowane warunków techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie podpisał w październiku 2023 r. minister rozwoju i technologii w rządzie PiS Waldemar Buda, jednak wejście przepisów w życie było dwukrotnie przesuwane. Znowelizowane przepisy, jak wskazano w komunikacie MRiT, mają zapobiegać „działaniom, które mają maksymalizować zyski kosztem dobrej architektury, zdrowego rozsądku, a czasem wymagań zawartych w przepisach”. Dotyczą m.in. odległości budynków wielorodzinnych od granicy działki, wielkości lokali użytkowych, przegród między balkonami, czy obecności pomieszczeń gospodarczych w budynkach wielorodzinnych.
W naszej ocenie, największa zmiana noweli dotyczy zasad projektowania placów zabaw. Dotychczasowe przepisy zobowiązywały deweloperów do projektowania placu zabaw tylko przy zespołach budynków, ale od teraz obowiązek ten będzie dotyczył również pojedynczych budynków – przekazał PAP Patryk Kozierkiewicz z Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).
Czytaj także: Ważne zmiany już od 1 sierpnia 2024. Czy nowe przepisy budowlane wpłyną na ceny mieszkań? Deweloperzy komentują
Plac zabaw – zmiany w przepisach
Place zabaw istniejące na niektórych polskich osiedlach to miejsca, które nie zawsze zasługują na swoją nazwę. Dotychczasowe przepisy wskazywały dość ogólnie, że:
W zespole budynków wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na budowę należy, stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć place zabaw dla dzieci.
Znowelizowane rozporządzenie wprowadza bardziej restrykcyjne przepisy, określające konieczność zapewniania miejsca rekreacji dla dzieci (Dz.U. 2023 poz. 2442, par. 40): Plac zabaw dla dzieci dostępny również dla osób ze szczególnymi potrzebami wykonuje się w przypadku budowy jednego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w którym liczba mieszkań przekracza 20, a także w przypadku budowy zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w którym liczba mieszkań przekracza 20.
Ponadto przepisy precyzują wymagania dotyczące m.in. nasłonecznienia czy ogrodzenia placu zabaw. Określono również warunki, pod jakimi dopuszcza się niewykonywanie placu zabaw dla dzieci na działce budowlanej, na której buduje się budynek lub zespół budynków, jeśli w pobliżu inwestycji znajduje się publicznie dostępny plac zabaw dla dzieci. Tak, aby istnienie „placu zabaw” w postaci symbolicznej huśtawki nie zdejmowało obowiązku wykonania nowego miejsca.
Czytaj także: Wspólnoty mieszkaniowe w Polsce walczą z problemem braku tytułu do gruntów. W czym tkwi problem?
Gdzie będzie mógł się znajdować plac zabaw? Propozycja kolejnych zmian
Przedstawiciel PZFD zwrócił uwagę, że z punktu widzenia inwestorów problem polegał na tym, że budowy często lokalizowane są na małych działkach, w gęstej zabudowie, stanowią również uzupełnienie istniejącej pierzeni. W takich przypadkach, zachowanie wymaganej przepisami odległości placu zabaw od okien - w tym okien budynków sąsiadujących – ulicy czy stanowisk postojowych, może stanowić nie lada wyzwanie – powiedział dla PAP P. Kozierkiewicz.
Powstanie placu zabaw kosztem działki wpłynęłoby na ceny mieszkań, szczególnie na terenie niewielkich inwestycji, dlatego zaproponowano nowy przepis, który jest jeszcze procedowany. Wpisuje się w politykę propodażową i ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań na rynku. Dopuszcza się stworzenie placu zabaw na innej działce niż budynki, np. na terenach gminnych, z tym że trzeba spełnić kilka dodatkowych warunków:
- powierzchnia placu zabaw, który jest dalej położony, musi wynosić co najmniej 150% powierzchni wymaganej standardowo dla placu (zależy ona od liczby mieszkań);
- odległość od najdalszego wejścia do budynku do wejścia na plac zabaw dla dzieci ma wynosić nie więcej niż 750 m, liczona jako droga dojścia ogólnodostępną trasą dla pieszych.
Ponadto plac zabaw ma się znajdować na poziomie terenu.
Ważne jest także to, że ma być dostępny przez cały okres użytkowania budynku lub zespołu budynków. Zapis ten zabezpiecza przyszłych mieszkańców przed likwidacją lub ograniczeniem dostępu do placu w dalszych latach użytkowania budynku albo zespołu budynków.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Szpak ma ładniejsze paznokcie niż niejedna kobieta?! "Od dawna budzi kontrowersje"
- Zenek Martyniuk to król, ale chałtur! Zakręcił palcem w reklamie, zgarnął kokosy
- Roksana Węgiel pokazała zdjęcia sprzed nocy poślubnej. Widać, że straciła głowę
- Wzruszający widok na grobie Wiesława Gołasa. Zadbali o to z żoną przed śmiercią