https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe pomysły Pana Józka

Justyna Król
Na widowni śmiech i łzy - tak zwykle wyglądają występy Grzegorza Halamy, który chętnie przeistacza się np. w.... wołka zbożowego czy też śpiewającą bakterię.

Na widowni śmiech i łzy - tak zwykle wyglądają występy Grzegorza Halamy, który chętnie przeistacza się np. w.... wołka zbożowego czy też śpiewającą bakterię.

<!** Image 2 align=right alt="Image 46692" sub="Grzegorz Halama, czyli „Pan Józek, słynny hodowca kurczaków” ">Grzegorz Halama urodził się w Świdwinie, w dawnym województwie koszalińskim. Od dziecka miał zacięcie artystyczne. Początkowo jego pasją był śpiew. Przyszły satyryk uczęszczał też na lekcje gry na perkusji. Z czasem bliższa stała mu sie jednak gitara. Gdy opanował sztukę posługiwania się tym instrumentem, zaczął przygrywać harcerzom na biwakach. Być może słynny skecz pt. „Śpiworki” to wspomnienie z tamtych lat?

Następnym krokiem była poezja śpiewana i powstanie grupy Bańka Band, później - także zespół Obsesja, aż w końcu formacja kabaretowa Hi-Fi, która rozpadła się w 2003 roku. Dziś na stronie internetowej twórcy jest napisane: „Obłe, w żółtym golfie i śmiesznie się porusza. Tak widzi Grzegorza Halamę trzymiesięczne dziecko. Szanujący się dorosły nazwie Grzegorza artystą kabaretowym”.

Kabaret Grzegorza Halamy stylem nawiązuje do amerykańskiej tradycji komików tzw. stand-up comedy, którzy porywali widownię monologami, parodią i pastiszem. Domeną występów tego twórcy są jednak także częste improwizacje i dialogi z publicznością. Za płytę „Humor i papierosy”, dokumentującą jego działalność, Grzegorz Halama otrzymał nominację do Fryderyków 2007.

<!** reklama left>W ciągu ostatnich 10 lat podbił serca lubiących się śmiać w całym kraju. Jest związany z tak zwanym Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym oraz środowiskową wytwórnią filmową A’YoY, której radosna twórczość krótkometrażowa jest regularnie prezentowana w polskiej telewizji publicznej.

Skecze i piosenki Halamy zna wielu. Parodia piosenek hiphopowych jego autorstwa pt. „Ja wiedziałem, że tak będzie”, znana też jako „Śpiworki”, była przez trzy tygodnie na pierwszym miejscu listy przebojów radiowej Trójki. A wywiady z nietypowym przedstawicielem polskiego społeczeństwa, słynnym hodowcą drobiu - Panem Józkiem, którego pojawienie się było prawdopodobnie zainspirowane autentyczną postacią, z pewnością przejdą do historii polskiego kabaretu.

Z nowym programem pt. „Wygłupy przez duże W” w bydgoskim kinie „Adria” (ul. Toruńska 30) Grzegorz Halama, wraz z ekipą z kabaretu, wystąpi już 29 marca o godzinie 180 i 20.30. Bilety kosztują 40 złotych.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski