https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe narzędzie do walki z bezrobociem wśród młodych

Nowy program ma pomóc przede wszystkim osobom bez doświadczenia zawodowego
Nowy program ma pomóc przede wszystkim osobom bez doświadczenia zawodowego Archiwum
Od 1 lutego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bydgoszczy działa program „Praca dla Młodych”. Obejmuje osoby poniżej 30. roku życia. Jak wygląda jego realizacja na terenie powiatu?

W styczniu 2016 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bydgoszczy było zarejestrowanych 1039 osób poniżej 30. roku życia. 1 stycznia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło nowy program, który ma przeciwdziałać bezrobociu w tej grupie wiekowej. PUP w Bydgoszczy wdrożył go od początku lutego.

Nowe rozwiązanie przewiduje, że pracodawca otrzyma przez 12 miesięcy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenie, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnionego w pełnym wymiarze bezrobotnego do 30. roku życia. Maksymalna wysokość refundacji wynosi do 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę wraz ze składką na ubezpieczenia społeczne. Z dofinansowania będą mogli skorzystać tylko ci pracodawcy, którzy w okresie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku nie zmniejszyli zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Po zakończeniu refundacji pracodawca musi utrzymać zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy przez minimum 12 miesięcy. W tym czasie będzie miał dostęp do środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na podnoszenie kwalifikacji młodego pracownika.

Według stanu na 3 marca, do bydgoskiego pośredniaka wpłynęło 159 wniosków do programu „Praca dla Młodych”. 43 były od pracodawców z terenu powiatu bydgoskiego, którzy planowali zatrudnienie łącznie 49 osób - 12 wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie (na 13 stanowisk pracy), 7 negatywnie (na 8 stanowisk pracy), 24 wnioski (na 28 stanowisk) oczekują na decyzję. Najwięcej zgłoszeń z terenu naszego powiatu było w branży handlowej, a także projektowania i montażu mebli, gastronomii i hotelarstwa.

Do udziału w programie zgłosił się też Urząd Gminy w Sicienku, który poszukuje 4 osób do pracy na stanowisku pomoc administracyjna.

- Mamy duże doświadczenie w korzystaniu z różnego rodzaju programów pomocowych i w zatrudnianiu młodych osób. Młodzi są dobrze wykształceni i rzetelnie wykonują swoje obowiązki - mówi Jan Wach, wójt gminy Sicienko.

A co w sytuacji, jeśli pracodawca nie będzie zadowolony z nowego pracownika? Czy musi utrzymywać go na stanowisku przez 2 lata?

- Obowiązuje tu artykuł 52 Kodeksu Pracy, który umożliwia wypowiedzenie umowy osobie, która ciężko naruszyła podstawowe obowiązki pracownicze - wyjaśnia Anna Wyrczyńska-Bednarczyk, kierowniczka Centrum Aktywizacji Zawodowej w PUP w Bydgoszczy. - Innych sytuacji przepisy na razie nie określają, ale po konsultacji z radcą prawnym, wysłaliśmy prośbę do ministerstwa o doprecyzowanie regulaminu odstąpienia od programu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kris
1000 osób na półmilionowe miasto?? Widać oni się NIE NADAJĄ. W Bydgoszczy nie ma bezrobocia-wie to każdy kto zajmuje się rekrutacją!!!
a
aabbcc
Taki sam problem ma pracownik, czy może odejść szybciej, niż obowiazujacy okres? Jeśli nie, to ten program jest do niczego.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski