Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe dowody osobiste od 1 stycznia. Jaki będą miały wygląd

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
W bydgoskim urzędzie trwają przygotowania do zmiany dowodów osobistych
W bydgoskim urzędzie trwają przygotowania do zmiany dowodów osobistych Tomasz Czachorowski
W nowych dowodach osobistych, które będą wydawane od 1 stycznia 2015 roku, nie zostaną umieszczone informacje o adresie i wzroście. Zniknie także rubryka z opisem koloru oczu i podpisem.

W myśl nowych przepisów, za niespełna pół roku (od 1 stycznia 2015 roku), rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych. Będą się one znacznie różniły od tych, które wydawane są obecnie.
[break]
- Ustawodawca wprowadzi kilka zmian - wyjaśnia Paweł Frasz, z Referatu Dowodów Osobistych Wydziału Spraw Obywatelskich UM Bydgoszczy. - W nowych dowodach nie będzie rubryk, w które wpisuje się adres, wzrost i kolor oczu. Na dowodzie nie będzie również podpisu jego właściciela.

Wszystkie na czas określony

Nowe dowody osobiste będą wydawane na 10 lat, także dzieciom powyżej 5 roku życia - obecnie nieletnim wydaje się dokument tożsamości jedynie na pięć lat. Skrócony okres ważności (5 lat) obowiązywać będzie jedynie w przypadku dzieci, które nie ukończyły piątego roku życia.

Osobom, które dowody osobiste już posiadają, nowe będą wydawane wtedy, kiedy stare stracą ważność lub znacząco zmieni się wygląd właściciela dokumentu.

- Zmienią się również zasady wydawania dowodów osobistych osobom, które ukończyły 65 lat - mówi Paweł Frasz. - Od 2015 roku nie będziemy wydawać im już dowodów na czas nieokreślony. Tak jak wszyscy otrzymają dowód ważny tylko przez 10 lat.

Wymieniać dowodu nie będą musiały te osoby, których dokument nie straci w 2015 roku ważności, na przykład ktoś, kto otrzyma dowód osobisty w listopadzie 2014 roku będzie musiał go wymienić w listopadzie 2024 roku. Ponadto wnioski o wydanie nowego dokumentu będzie można składać w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju, a nie, jak do tej pory, w urzędzie gminy, na trenie której znajduje się miejsce stałego pobytu wnioskodawcy.
Warto też dodać, że na dowodzie osobistym pojawi się jedna nowa rubryka, w której wpisywane będzie obywatelstwo.

Na razie bez stresu

Pracownicy bydgoskiego ratusza przechodzą właśnie szkolenia. Urzędnicy z innych dużych miast, jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, obawiają się wprowadzenia nowych dokumentów.

- Brak meldunku w dowodzie osobistym może stwarzać konieczność wystawiania zaświadczeń do banków, co tylko zwiększy kolejki - przypuszcza gazeta. - Tłoku spodziewają się w Krakowie, Gdańskiej i Łodzi (...). Urzędników martwi nie tyle liczba wniosków, ile jakość późniejszej obsługi.

Bydgoszczanie jednak nie narzekają. Uważają, że wprowadzenie nowych dowodów osobistych nie powinno wywołać chaosu.

- Trudno dziś stwierdzić, że tak na pewno będzie, ponieważ od dawna wydajemy bardzo dużo dowodów osobistych, na których nie ma adresu - twierdzi Paweł Frasz. - Nie wszyscy mieszkający w Bydgoszczy mają stałe miejsce pobytu, bo nie wszyscy właściciele nieruchomości zgadzają się na zameldowanie lokatorów, wynajmujących od nich mieszkania. Nawet na pobyt czasowy. Wydajemy więc odpowiednie zaświadczenia i nie mamy z nimi problemu. Wystarczy przecież podanie adresu korespondencyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!