Co nam dadzą e-dowody?
Zadaniem nowych dowodów osobistych jest ułatwienie bezpiecznej komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia oraz podmiotami komercyjnymi. Mają także pomóc podczas podróży samolotem, pozwalając na automatyczne przekraczanie bramek lotniskowych na terenie UE.
Nowy dowód osobisty - zdjęcie w formie elektronicznej
Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji: W nowym dokumencie zakodowane zostaną dane osoby i dokumentu, które znajdowały się dotychczas na dowodzie osobistym. Zdjęcie dowodowe również będzie zapisywane w wersji elektronicznej. E-dowód będzie wyposażony także w podpis elektroniczny, który umożliwi łatwiejszą komunikację z administracją publiczną. Podpis ten traktowany będzie tak samo, jak własnoręczny.
E-dowody. Od kiedy?
Projekt w Sejmie przedstawił posłom wiceminister MSWiA Krzysztof Kozłowski, zaznaczając, że nowy dowód osobisty wyposażony będzie w bezpieczny środek identyfikacji elektronicznej ("profil osobisty"), który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online. W praktyce trzeba będzie przyłożyć nowy dowód do czytnika oraz wpisać specjalny kod PIN, który znać będzie tylko posiadacz dowodu.
Przeczytaj:
➤Emerytury 2019 - PODWYŻKI. Jaka waloryzacja rent i emerytur [TABELA - bez podatku (netto) i brutto]
➤Zmiana czasu 2018. Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy?
Nowe dowody osobiste mają zacząć obowiązywać od marca 2019 roku.
Nowe dowody - kiedy wymiana
MSWiA informuje, iż nie będziemy musieli wymieniać aktualnych dowodów. Zachowają one ważność do upływu terminów w nich określonych. E-dowody obowiązują i sprawdzają się już m.in. we Francji, Belgii, Niemczech czy Hiszpanii. Dla Polski wprowadzenie nowoczesnych wersji dokumentów oznaczałoby dopasowanie się do europejskich standardów.
E-dowód jest z powodzeniem wykorzystywany w takich krajach, jak:
- Austria
- Belgia
- Chorwacja
- Portugalia
- Estonia
- Finlandia
- Francja
- Hiszpania
- Litwa
- Niemcy
- Szwecja
- Węgry
- Włochy