Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa "Młyn-Maszyna" w Młynach Rothera w Bydgoszczy. Otwarcie w grudniu

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Wizualizacja wystawy "Młyn-Maszyna". Ekspozycję będzie można zwiedzać od 8 grudnia
Wizualizacja wystawy "Młyn-Maszyna". Ekspozycję będzie można zwiedzać od 8 grudnia MAE Multimedia Art [/amp/] Education
8 grudnia zostanie otwarta nowa wystawa stała w bydgoskich Młynach Rothera - "Młyn-Maszyna". 9 grudnia odbędzie się w Młynach piknik naukowy - będą wykłady, warsztaty i pokazy popularnonaukowe z udziałem Centrum Nauki Kopernik i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia oraz Centrum Nauki Experyment z Gdyni.

"Młyn-Maszyna" to wystawa popularnonaukowa, w której są stanowiska do samodzielnego eksperymentowania. Opowiada ona o zjawiskach fizycznych i prawach fizyki, działaniu urządzeń pracujących w młynach i procesie produkcji - od ziarna do mąki. Zwiedzający będą mogli wcielić się w role konstruktorów, inżynierów, pracowników młyna, odkrywców. Zrozumieją, czym są siła, moc, praca, energia, masa czy tarcie.

- Jesteśmy dumni z tego, że jest to wystawa interaktywna, taka jaką można spotkać w centrach nauki. Bydgoska ekspozycja ma jednak wyjątkowy charakter, bo jest zakorzeniona w historii i tradycji tego miejsca, czyli młynów. Nawiązuje do pierwotnego wyposażenia młynów - mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

Wystawa "Młyn-Maszyna składa się z 20 eksponatów nawiązujących do maszyn, które kiedyś działały w Młynach Rothera. - Nie jest to centrum nauki, które opowiada o wszystkim i o niczym. Wystawa "Młyn-Maszyna" jest mocno związana z tym miejscem. Wszystkie eksponaty nawiązują do tego, co kiedyś się tutaj działo, pokazują jak ten młyn funkcjonował - tłumaczy Agata Pasternak, dyrektor kreatywny w spółce MAE Multimedia Art & Education, która była wykonawcą wystawy "Młyn-Maszyna".

- Nasza wystawa opowiada o procesie powstawania mąki. Można dowiedzieć się, skąd mąka się bierze, jaki etapy przechodzi podczas produkcji, że jest oczyszczana, mieszana i rozdrabniana, że znajdują się w niej szkodniki. Oprócz tego, za pomocą eksponatów wyjaśniamy zasady działania maszyn, które kiedyś pracowały w młynach. Pokazujemy urządzenia z dawnych młynów, o których ludzie nigdy nie słyszeli, jak np. tryjer czy separatory graniaste - dodaje Agata Pasternak.

Wystawa "Młyn-Maszyna" zostanie oficjalnie otwarta w piątek, 8 grudnia. Dzień później zaplanowano mnóstwo atrakcji dla odwiedzających Młyny Rothera. Będą wykłady, warsztaty i pokazy popularnonaukowe z udziałem Centrum Nauki Kopernik i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia oraz Centrum Nauki Experyment z Gdyni.

Pracownia MAE Multimedia Art & Education zrealizowała wcześniej ekspozycje między innymi w Muzeum II Wojny Światowej i Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Śląskim w Katowicach czy Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

Ekspozycja "Młyn-Maszyna kosztowała 4 mln 900 tys. zł. Projekt był dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

To druga wystawa stała w Młynach Rothera. Pierwszą są „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Otwarto ją w listopadzie 2022 roku. Ekspozycja pokazuje związki Bydgoszczy z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, prowadzi zwiedzających przez ostatnie 170 lat rozwoju Bydgoszczy i codziennego życia nad rzekami.

Zobacz wideo: Spider-Man z Bydgoszczy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo