- Linia 200 kV będzie likwidowana, a na jej miejsce zbudowana zostanie linia elektroenergetyczna 400 kV. Z naszej perspektywy dobra wiadomością jest ta, że nowa linia pójdzie po innym śladzie. Dzięki temu po likwidacji starej linii wartość gruntów np. w Brzozie wzrośnie - uważa Wojciech Oskwarek, wójt gminy Nowa Wieś Wielka. - Nowa linia została wytyczona z dala od ludzi, sąsiadować będzie tylko z pięcioma nieruchomościami. Temat dotyczy głównie Nadleśnictwa Solec Kujawski, bo na tym terenie przebiegać będzie linia.
[break]
- Odbyły się już spotkania z mieszkańcami, nie spodziewamy się protestów. W stosunku do obecnych linii 220 kV nowa będzie przebiegała bardziej na zachód, w kierunku Bydgoszczy - mówi Zbigniew Stefański, rzecznik burmistrza Solca Kujawskiego.
- Temat zmniejszenia wartości gruntów jest jednym z częściej poruszanych na spotkaniach z mieszkańcami - przyznaje Marek Rudnicki, rzecznik inwestycji. - Właściciele działek prywatnych mogą liczyć na wynagrodzenie, które jest elementem wyrównującym zmniejszenie wartości nieruchomości. Warto jednak zauważyć, że ogromna większość terenów, na których projektujemy linię, to grunty rolne. A te mogą być dalej użytkowane, mimo infrastruktury, która nad nimi przechodzi. Oczywiście, na niektórych polach staną również słupy, pod którymi ziemia nie będzie uprawiana. Ale za miejsca pod słupami zapłacimy dodatkowo.
Skorzystać mają również gminy, w których inwestycja będzie realizowana.
- Dla gmin linia przesyłowa to określone korzyści i stałe wpływy do budżetu. Zależą one od długości linii na ich terenie - twierdzi marek Rudnicki. - Szacunkowo powstaną ok. 102 kilometry nowej linii, a inwestycja warta jest 314 milionów. Łatwo więc policzyć, że budowa 1 kilometra kosztuje około 3 milionów złotych. Podatek od inwestycji to 2 procent wartości budowli na obszarze gminy. Każdy kilometr linii to wpływy rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie - do momentu demontażu linii - czyli przez około 50 lat.
Na poziomie województwa skorzystają wszyscy - bo nowa linia będzie gwarantem stabilnego zasilania regionu.
Budowa linii 400 kV Jasiniec - Pątnów to inwestycja celu publicznego. Inwestorem zlecającym budowę nowej linii są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. Linia połączy dwa województwa (kujawsko-pomorskie i wielkopolskie), 6 powiatów i 12 gmin (Konin, Ślesin, Skulsk, Jeziora Wielkie, Strzelno, Janikowo, Inowrocław, Pakość, Złotniki Kujawskie, Nowa Wieś Wielka, Solec Kujawski, Bydgoszcz). Budowa ma zostać zakończona do 2018 roku.