Narada odbyła się w Bydgoszczy w Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.
Prezydent Andrzej Duda wraz z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz dowódcami wojskowymi wziął w czwartek (4.07) w Bydgoszczy udział w naradzie przed szczytem NATO.
Narada odbyła się w Bydgoszczy w Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. Rozmawiano o powołaniu natowskiego Centrum Szkolenia i Analiz wojny na Ukrainie, prezydent przekazał też szefowi MON nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego.
Najlepsze warunki w Bydgoszczy
O Połączonym Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO - Ukraina (JATEC) prezydent Duda po naradzie powiedział:
- Bydgoszcz jest miejscem, które zostało wytypowane, aby to zrealizować. Tu mamy najlepsze warunki, żeby zaoferować sojusznikom możliwości rozwojowo-szkoleniowe. Chcę podkreślić, że jesteśmy z panem premierem wdzięczni za przygotowanie tego wszystkiego, także od strony infrastrukturalnej. Mamy nadzieję, że będzie to mogło wkrótce funkcjonować. Będziemy to przedstawiali także za kilka dni na zbliżającym się szczycie w Waszyngtonie.
Prezydent wysłał premierowi Donaldowi Tuskowi rekomendacje do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, a szefowi MON Kosiniak-Kamyszowi przekazał je osobiście. Prezydent przyznał, że o przygotowanie rekomendacji premier zwrócił się do niego w marcu. - Mamy Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, ale to strategia z 2018 roku, a więc może nie bardzo leciwa, ale sytuacja bezpieczeństwa w naszej części świata zmieniła się bardzo zasadniczo - ocenił.
BBN i eksperci
Prezydent poinformował, że nowe rekomendacje przygotowano w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego po konsultacjach z 60 ekspertami, a sam przeanalizował je „w szczegółach”.
Rekomendacje wczoraj zostały wysłane do Donalda Tuska, zgodnie z ustawą. - Niezależnie od tego przed momentem przekazałem je do rąk wicepremiera - powiedział prezydent, wyrażając nadzieję, że wkrótce Polska będzie miała „zaktualizowany dokument”, który będzie odpowiadał jej potrzebom w sprawach bezpieczeństwa. Rekomendacje po analizie rządowej zostaną przekazane prezydentowi do podpisu.
Na briefingu szef MON zaznaczył, że zarówno Strategia Bezpieczeństwa Narodowego, jak i polityczno-strategiczna dyrektywa obronna, która wynika ze strategii, musi być uaktualniona.
- Ta, którą zastaliśmy po objęciu rządów, pochodziła z 2018 r., czyli nie była nawet na podstawie obowiązującej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego – zaznaczył.
Kosiniak-Kamysz przekazał także, że przyjął od najważniejszych dowódców raporty, które stanowią podstawę do udziału Polski w szczycie NATO. Zapewnił, że przygotowanie do lipcowego szczytu jest kluczowym zadaniem dla polskich władz.
Większe wydatki na obronność
Padły jeszcze dwie ważne informacje - po pierwsze wzrost wydatków na obronność. Szef MON poinformował, że w tym roku to ponad 180 mld zł, a w przyszłorocznym budżecie będą to kwoty „kilkuset miliardów”, sięgające wydatków na poziomie 4 procent w stosunku do PKB.
Kosiniak-Kamysz zaznaczył również, że Polska będzie jednym z państw, poza Niemcami i Szwecją, które będzie miało dowództwo nad Bałtykiem.
Przypomnijmy, że decyzja o powstaniu Centrum Szkolenia i Analiz Wojny na Ukrainie zapadła w lutym br. Tuż po spotkaniu Kosiniak-Kamysz poinformował o listach intencyjnych podpisanych z szefami resortów obronnych NATO w tej sprawie.
