https://expressbydgoski.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Normandia w Myślęcinku

Jarosław Jakubowski
Miejsce akcji: park w Myślęcinku. Bohaterowie: żołnierze dywizji pancernej generała Stanisława Maczka. Tak jak przed 65 laty pokonają wojska niemieckie.

Miejsce akcji: park w Myślęcinku. Bohaterowie: żołnierze dywizji pancernej generała Stanisława Maczka. Tak jak przed 65 laty pokonają wojska niemieckie.

<!** Image 2 align=right alt="Image 118924" sub="Pojazdy opancerzone z wyposażenia wojsk amerykańskich użyczy do rekonstrukcji w Myślęcinku Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy / Fot. Tadeusz Pawłowski">- Zaczynamy 17 maja o godzinie 15.30 za ogrodem zoologicznym - mówi Jakub Miechowiecki z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Poland”. - Pokażemy walki Polskich Sił Zbrojnych pod Falaise w Normandii z sierpnia 1944 roku.

Po stronie alianckiej 1. Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka. W formacje alianckie, oprócz GRH „Poland”, wcielą się grupy z Poznania i Bielska-Białej. Stronę przeciwną reprezentować będzie II Korpus Pancerny Waffen SS. Zagrają go grupy: „Wiking”, skupiająca również osoby z Bydgoszczy, „Festung Breslau” z Wrocławia i warszawska grupa „Panzerlehr”.

- Postanowiliśmy odtwarzać historię 5. Kresowej Dywizji Piechoty i 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka, bo zauważyliśmy, że są mało obecne w rekonstrukcjach - mówi Jakub Miechowiecki.

<!** reklama>Dlaczego zdecydował się odgrywać przeszłość? Najpierw były lektury i pierwsze sukcesy. Udało się, na przykład, odtworzyć życiorys bezpośredniego przełożonego Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z powstania warszawskiego. Dzisiaj młodzi bydgoszczanie śledzą giełdy kolekcjonerskie i spotykają się z weteranami PSZ na Zachodzie.

<!** Image 3 align=left alt="Image 118924" >A jak przygotowują się do bitew ich koledzy, odtwarzający wojska III Rzeszy? - Nie spotykamy się z weteranami. Interesuje nas wyłącznie strona materialna mundurów i wyposażenia. Jesteśmy dalecy od ideologii i polityki - zapewnia Krzysztof Zawiliński, szef grupy rekonstrukcyjnej „AA7”, odtwarzającej niemiecki 7. Batalion Rozpoznawczy 4. Dywizji Pancernej.

Rekonstrukcje historyczne to kosztowne hobby. Replika stosunkowo prostego munduru polskiego z września 1939 roku to wydatek następujący: marynarka - około 500 zł, bryczesy - 300 zł, sukienne owijaki - kilkadziesiąt złotych. Ile będzie kosztowała rekonstrukcja walk w Normandii, którą zobaczymy w Myślęcinku? - Wystąpi w niej około stu osób, za mundury płacimy sami, za pojazdy i paliwo do nich zapłacą sponsorzy. Szacujemy ogólny koszt imprezy na 50 tys. złotych - mówi Jakub Miechowiecki.

Prof. Zdzisław Biegański, historyk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, podpowiada młodym ludziom, jakie wydarzenia warto zrekonstruować:

- Przede wszystkim zdobycie Bydgoszczy przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego w 1794 roku. Jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń powstania kościuszkowskiego - mówi naukowiec.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski