Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocna obława na groźnego bandytę [KALENDARIUM BYDGOSKIE 16 PAŹDZIERNIKA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 16 października.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 16 października. Krzysztof Piotrkowski/Glos Pomorza
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 16 października. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 16.10 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 16 PAŹDZIERNIKA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

16 października 1463 roku na sejmie w Piotrkowie wyznaczono Bydgoszcz na siedzibę króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka na czas rokowań pokojowych z Krzyżakami, których reprezentowali przedstawiciele miasta Lubeka.

16 października 1923 roku miało miejsce otwarcie koedukacyjnej Wyższej Szkoły Handlowej Izby Przemysłowo-Handlowej (od 1924 r. Liceum Handlowe), która od 1926 roku funkcjonowała w nieistniejącym dziś budynku przy ul. Królowej Jadwigi 25. Szkoła ta w międzywojennej Bydgoszczy cieszyła się dużą popularnością.

16 października 1934 roku w trakcie prac ziemnych w celu poszerzenia koryta Brdy i umocnienia bulwaru w okolicach spichrzów wojskowych (obecnie znajduje się tam Opera Nova) znaleziono zagrzebaną w mule drewnianą barkę z końca XVIII wieku o wymiarach 6 na 25 metrów.

16 października 1955 roku na ulicach Bydgoszczy pojawił się beżowego koloru samochód „Warszawa” z zainstalowanym na zewnątrz głośnikiem. Pojazdem poruszali się inspektorzy ruchu drogowego, którzy przez głośniki pouczali kierowców i pieszych, jak prawidłowo się poruszać po mieście.

16 października 1977 roku miało miejsce zakończenie I etapu budowy ośrodka sportowo-rekreacyjnego „Chemik” na Wyżynach. Do użytku oddano stadion z widownią na 15 tys. miejsc, boiska treningowe, korty tenisowe i parking na 500 samochodów. W latach 80. teren stadionu i okolic stały się miejscem najpopularniejszej w Bydgoszczy galerii handlowej pod gołym niebem, tzw. niedzielnej giełdy. Jej powodzenie „siadło” dopiero na przełomie XX i XXI wieku, kiedy zaczęły powstawać galerie handlowe pod dachem.

16 października 1980 roku z inicjatywy studentów Instytutu Telekomunikacji i Elektrotechniki powstał Tymczasowy Komitet Założycielski Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich Akademii Rolniczo-Technicznej w Bydgoszczy. Spotkanie założycielskie odbyło się w akademiku przy ul. 8 Bydgoskiego Pułku Piechoty. Dwa dni później zgodę na powstanie organizacji wydał rektor prof. Jerzy Roszak. Przydzielił on pomieszczenie z telefonem i maszyną do pisania. Po zawieszeniu działalności związku 13 grudnia 1981, reaktywacja zrzeszenia nastąpiła dopiero 15 marca 1989 r.

16 października 1980 roku po ustąpieniu Józefa Majchrzaka („dla dobra partii”) I sekretarzem KW PZPR w województwie bydgoskim został Henryk Bednarski, dyrektor Międzywojewódzkiej Szkoły Partyjnej, prezes Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, wcześniej prorektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Ze stanowiska ustąpił trzy lata później, po wyborze go na sekretarza Komitetu Centralnego PZPR.

16 października 1991 roku w Bydgoszczy rozpoczął swoją działalność oddział Banku Ochrony Środowiska, mieszczący się w wieżowcu przy ul. Bernardyńskiej 13.

Kierowcy w Bydgoszczy bardzo często parkują w miejscach niedozwolonych. Przygotowaliśmy galerię zdjęć, które bydgoszczanie publikują na jednym z fanpejdzów na Facebooku. Zobaczcie bydgoskich mistrzów parkowania!

Mistrzowie parkowania w Bydgoszczy. Tych kierowców poniosło!...

16 października 1992 roku około godz. 4.30 w nocy w rejonie ul. Bronikowskiego postrzelony został policjant próbujący zatrzymać poszukiwany samochód z Sępólna Krajeńskiego, którego Henryk H. użył do napadu i rabunku w swoim mieście. Rozpoczęto poszukiwania bandyty na szeroką skalę, jednak dopiero w lutym 1993 roku znaleziono w komórce opodal domu, w którym mieszkał poszukiwany, jego zwłoki. Napastnik powiesił się.

16 października 1996 roku rozpoczął się remont i przebudowa ul. Długiej, która zamieniona została całkowicie w deptak dla pieszych.

16 października 1998 roku Akademia Medyczna w Bydgoszczy przyznała pierwszy w swej historii doktorat honoris causa. Odebrał go francuski lekarz Jean Daniel Picard.

Bydgoszczanie zwiedzali zabytkową halę targową

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!