Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niższy standard eksmisji

Sabina Waszczuk
Osoby niepłacące czynszu nie muszą już być eksmitowane tylko do lokali socjalnych, ale również do tymczasowych - na okres nie przekraczający pół roku.

Osoby niepłacące czynszu nie muszą już być eksmitowane tylko do lokali socjalnych, ale również do tymczasowych - na okres nie przekraczający pół roku.

<!** Image 2 align=none alt="Image 192671" sub="To sąd w pierwszej kolejności decyduje o przyznaniu w wyniku eksmisji lokalu socjalnego. Jeśli tego nie zrobi, obowiązek wskazania lokalu zastępczego - teraz może być to również pomieszczenie tymczasowe - spada na gminę. (Fot. Jacek Smarz)">

W listopadzie weszła w życie nowelizacja Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Nowością jest możliwość eksmitowania do lokali tymczasowych, których metraż wynosi już od 5 mkw, na osobę. Wystarczy, żeby w takim pomieszczeniu była woda, możliwość grzania i gotowania posiłków. Oświetlenie elektryczne nie jest konieczne, a toaleta może być wspólna - już poza lokalem. Zmiana ustawy miała wpłynąć na skuteczność egzekwowania roszczeń właścicieli zadłużonych lokali czy to komunalnych, czy spółdzielczych czy też prywatnych. I tak też się stało. Świadczy o tym, m.in, liczba zasądzonych wyroków eksmisyjnych do lokali tymczasowych (patrz niżej).

<!** reklama>

Miasta w naszym regionie zabrały się intensywnie do dostosowania niewykorzystanych dotychczas budynków do potrzeb eksmitowanych lokatorów.

- Przy ulicy Odrzańskiej w Bydgoszczy powstają właśnie lokale socjalne. Natomiast przy ulicy Kapuściska jeden z istniejących już tam budynków staramy się zmodernizować i zaadaptować na te same potrzeby - mówi Magdalena Barczyńska z Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Lokale te wskazywane będą osobom zakwaterowanym w mieszkaniach socjalnych, które regulują na bieżąco należności z tytułu najmu oraz prawidłowo eksploatują lokale. Zwolnione przez tych najemców mieszkania socjalne o niższym standardzie służyć będą realizacji kolejnych wyroków eksmisyjnych (czyli posłużą np. jako mieszkania tymczasowe - przyp. red.) - wyjaśnia nam urzędniczka.

To sąd w pierwszej kolejności decyduje o przyznaniu w wyniku eksmisji lokalu socjalnego. Jeśli tego nie zrobi, obowiązek wskazania lokalu zastępczego - teraz może być to również pomieszczenie tymczasowe - spada na gminę.

Wyrzucenie z lokalu to jednak ostateczność. W Toruniu osoby zagrożone eksmisją mogą spróbować odpracować swój dług.

- Dla osób zagrożonych eksmisją proponujemy szeroki wachlarz możliwości spłaty zaległości czynszowych - mówi Karolina Wojciechowska, rzeczniczka prasowa Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu. - Mówię tu przede wszystkim o lokatorach, którzy mają na to szansę, choć propozycja skierowana jest do wszystkich, nawet tych uciążliwych. Oferujemy na przykład możliwość odpracowania zaległości w formie prostych prac remontowych lub porządkowych. Za te pierwsze płacimy 7 zł za godzinę, za drugie 6,50 zł za godzinę. Co ważne, te osoby nie dostają pieniędzy do ręki. Trafiają one na specjalne konta. Taka pomoc zwraca się nam podwójnie, ponieważ nie musimy już zatrudniać firm zewnętrznych. Często okazuje się też, że lokatorzy mają odpowiednie do tego kwalifikacje - podkreśla Karolina Wojciechowska. - Zainteresowanie jest duże. To nas cieszy - przyznaje. Toruń przygotował też dla zadłużonych lokatorów inne propozycje.

- Chętni do takiej formy rozliczenia się ze spółdzielniami mogą też przeprowadzać drobne prace remontowe na naszej Motoarenie, mogą zająć się rekultywacją terenów zielonych, sprzątaniem klatek schodowych - tego typu współpraca przy spłacie zadłużenia nabiera rozpędu - twierdzi rzeczniczka prasowa ZGM.

- W tym roku uruchomiliśmy też biuro zamiany mieszkań - dodaje Karolina Wojciechowska. - Czasami takie potrzeby wynikają z zadłużenia, ale są też sytuacje, gdy osoba starsza nie jest już w stanie opłacić 100 mkw. Często dochodzi do tego stan jej zdrowia. Wyjątkowo skuteczni są też pracownicy terenowi. Ich praca okazuje się w Toruniu dużo bardziej skuteczna niż wysyłanie monitów - wyjaśnia rzeczniczka.

***

- Liczba osób wyeksmitowanych decyzją sądu do lokali socjalnych w 2011 roku:

Bydgoszcz: 29, Toruń: 38

- Liczba osób z wyrokami eksmisyjnymi do lokali tymczasowych (od wejścia nowelizacji do 5 czerwca 2012 r.):

Bydgoszcz: 249, Toruń: 323

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty