NIK: - Ścieki z Nitro-Chemu nie zagrażają środowisku naturalnemu [raport]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Nowa podczyszczalnia ścieków w bydgoskim Nitro-Chemie
Nowa podczyszczalnia ścieków w bydgoskim Nitro-Chemie Dariusz Bloch
Oczyszczane ścieki z NITRO-CHEMU nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Bydgoska spółka wdrożyła już wszystkie wnioski pokontrolne.

Kontrola NIK trwała od grudnia 2018 r. do lipca 2019 r. Obejmowała okres działalności spółki od 2015 r. Zgodnie z oceną NIK, analizy chemiczne przeprowadzone w toku kontroli wykazały, że w oczyszczonych ściekach produkcyjnych NITRO-CHEMU, odprowadzanych przez spółkę CHEMWIK do Wisły, stężenia nitrozwiązków były niższe od progu wykrywalności. Stężenia na tym poziomie nie oddziałują na środowisko wodne.

Bardzo ważne uruchomienie zatężalni

Ich obecność w urządzeniach kanalizacyjnych nie stanowi także zagrożenia pożarowowybuchowego. Jednak ze względów formalno-prawnych, nawet śladowe ilości muszą być usunięte z odprowadzanych ścieków.

– W tym celu, biorąc pod uwagę wnioski kontrolerów, zainwestowaliśmy w dodatkowy filtr węglowy, który pozwolił na wyeliminowanie nitrozwiązków ze ścieków przekazywanych do dalszego oczyszczania. Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła fakt szeregu innych inwestycji zrealizowanych przez NITRO-CHEM w celu uporządkowania i optymalizacji zakładowej gospodarki wodnościekowej. Do kluczowych zaliczono uruchomienie w 2016 r. zatężalni tzw. wód czerwonych oraz przekazanie do eksploatacji w 2018 roku podczyszczalni ścieków. Obiekt, zdaniem kontrolerów, pozwolił na redukcję substancji nitropochodnych w ponad 99,9% - mówi Krzysztof Kozłowski, prezes Zakładów Chemicznych „NITRO-CHEM” S.A.

NIK w swoim raporcie wskazuje na historyczny brak pozwolenia wodnoprawnego w okresie od lutego do września 2015 r. Wynikało to z braku formalnie wymaganej zgody spółki CHEMWIK na odbiór ścieków, mimo iż spółka ta posiadała obowiązującą i realizowaną w tym czasie umowę z NITRO-CHEMEM. Zgodnie z przepisami, na trzy miesiące przed wygaśnięciem pozwolenia wodnoprawnego NITRO-CHEM rozpoczął procedurę uzyskania nowego pozwolenia. Procedura wydłużyła się z przyczyn niezależnych od spółki.

Polecamy także: Nitro-Chem "zaprasza" Chemwik do sądu. Wojna o ścieki!

CHEMWIK opóźniał bowiem wydanie zgody jako właściciel urządzeń kanalizacyjnych. Niezwłocznie po uzyskaniu zgody przekazano ją właściwemu urzędowi i pozwolenie wodnoprawne zostało wydane.

Pozwolenie wodnoprawne na wniosek CHEMWIK zostało cofnięte w maju 2019 r. NITRO-CHEM odwołał się jednak od nieprawomocnej decyzji.

– Jesteśmy przedsiębiorstwem, a narzucano nam w umowie i poprzednim pozwoleniu wodnoprawnym parametry bardziej rygorystyczne od ścieków komunalnych, na takim poziomie jak dla ścieków odprowadzanych do wód i do ziemi. Tymczasem przekazywaliśmy i przekazujemy ścieki do kanalizacji oraz oczyszczalni. Ponadto w umowie między CHEMWIK a NITRO-CHEM przewidziano możliwość przyjęcia do oczyszczania ścieków ponadnormatywnych za dodatkową opłatą. Aktualnie spółka NITRO-CHEM funkcjonuje w oparciu o nowe pozwolenie wodnoprawne, spójne z wymaganiami w zakresie ścieków odprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych – wyjaśnia Krzysztof Kozłowski.

Spółka CHEMWIK uzasadniała klasyfikację ścieków tym, że jest prywatnym przedsiębiorstwem i nie podlega ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzeniu ścieków. Tymczasem wnioski z raportu NIK wskazują, że CHEMWIK jest przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym i musi podjąć działania w celu uzyskania zezwolenia na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

Nie wpływa negatywnie na środowisko

Wnioski kontrolerów wskazane w raporcie dotyczą także dostosowania ilości wytwarzanych przez NITROCHEM odpadów do warunków określonych w pozwoleniu zintegrowanym oraz terminowej realizacji obowiązków sprawozdawczych.

Polecamy także: Afera przez trotyl w Bydgoszczy. Nie wiadomo czyj, ale nas truje

- Wszystkie zalecenia już zostały wdrożone i są realizowane. Spółka przygotowała m.in. wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego, w celu dostosowania limitu wytwarzanych odpadów do rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa. Najważniejsza jest odpowiedź na zasadnicze pytanie postawione u podstaw kontroli NIK. Zgodnie z raportem, gospodarka wodno-ściekowa
NITRO-CHEMU nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne – dodaje Krzysztof Kozłowski.

Polecamy także: Bydgoski Nitro-Chem stawia na ekologię. Pokazał nową oczyszczalnię ścieków. Jedyną taką w Polsce! [zdjęcia]

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Materiał oryginalny: NIK: - Ścieki z Nitro-Chemu nie zagrażają środowisku naturalnemu [raport] - Gazeta Pomorska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

ł
łochowski

Przykro to pisać, ale pani na pewno tego raportu nie czytała, sprawa trotylu to była tylko drobna jego część, polecam się z nim zapoznać są tam m.in. takie fragmenty:

"NIK stwierdziła natomiast przekroczenia parametrów jakościowych i ilościowych w ściekach odprowadzanych przez NITRO-CHEM do kanalizacji Chemwik. Gorsza jakość zanieczyszczeń dotyczyła 12 z 22 parametrów określonych w umowie łączącej obie spółki, a jednocześnie czterech z siedmiu wskazanych w pozwoleniu wodnoprawnym i dwóch określonych w rozporządzeniu Ministra Budownictwa. Przekroczenia niektórych parametrów zanieczyszczeń były jedną z przyczyn cofnięcia Spółce pozwolenia wodnoprawnego w maju 2019 r. NITRO-CHEM przekroczył także dopuszczalną ilość odprowadzanych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, określonej w pozwoleniu wodnoprawnym, oraz dopuszczalnej ilości odpadów niebezpiecznych, ustalonej w udzielonym Spółce pozwoleniu zintegrowanym."

C
Chema

Taaa jasne a świstak siedzi i...

To może po szklanie dla kontrolujących?:)

Dodaj ogłoszenie