Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły plan Bydgoszczy: gdzie znajdziecie na nim kobiety - patronki?

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Z pomysłodawczynią "wybiórczego" planu Bydgoszczy można będzie się spotkać w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury (Salon Hoffman, 15.04.2023, sobota, godz. 18, wstęp wolny)
Z pomysłodawczynią "wybiórczego" planu Bydgoszczy można będzie się spotkać w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury (Salon Hoffman, 15.04.2023, sobota, godz. 18, wstęp wolny) Fot. Nadesłane
- Z maszyn drukarskich zeszły "Wybiórcze plany miasta Bydgoszczy", publikacji, która jest jednocześnie i książeczką, i planem miasta. Wyjątkowym i szczególnym, bo wybiórczym, koncentrującym się na ulicach, rondach, skwerach, pomnikach, rzeźbach, tablicach pamiątkowych i muralach, upamiętniających kobiety, promujących je w przestrzeni miasta. Niewiele ich, jednak więcej niż w pierwszej chwili przychodzi do głowy. Ile konkretnie? Gdzie je znaleźć? O tym właśnie jest "Wybiórczy plan miasta Bydgoszczy" - zachęca autorka, Małgorzata Grosman-Januchowska.

To publikacja wyjątkowa, "wybiórcza", jak wskazuje jej nazwa. Znana bydgoszczanom autorka podeszła do bydgoskich ulic, rond, mostów, można by rzec - tendencyjnie. Cóż się bowiem okazuje? Na przeszło 1500 ulic, 26 rond, 27 skwerów w Bydgoszczy, tylko 31 ma kobiety za patronki. Opowiada o nich właśnie najnowsza publikacja Małgorzaty Grosman - Januchowskiej, książeczka z wybiórczym planem miasta.

Kobiety po bydgosku

Niezwykle pomysłowe wydawnictwo będzie można poznać od kuchni na spotkaniu autorskim w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury (Salon Hoffman, 15.04.2023, sobota, godz. 18, wstęp wolny), na którym gościem specjalnym będzie Anna Sucharska, historyczka i pisarka. Wydarzenie poprowadzi Alicja Dużyk, instruktorka w Pracowni Literatury i Dokumentacji Twórczości Kazimierza Hoffmana, która tak je rekomenduje:

To też może Cię zainteresować

- Najnowsza książka Małgorzaty Grosman stanie się zaczątkiem dyskusji dotyczącej poruszania się w obrębie: pamięci, atencji, tożsamości tkanki miasta zarówno w sensie mentalnym, jak i konkretnym, dotyczącym… chodzenia. Czasem biegania w trampkach, półbutach czy szpilkach, stukających o bruk - zaprasza Alicja Dużyk.

Na szczęście jest Fordon

Organizatorzy promocji w KPCK podkreślają, że: - Autorka zachęca do refleksji nad rolą kobiet w dzisiejszej rzeczywistości, wskazując ich (nie)obecność w przestrzeni miejskiej. Patronki bydgoskich ulic. Ile ich jest? Kilka, kilkanaście, więcej? Kto by to liczył… Kojarzymy jedynie, że w porównaniu z patronami – mężczyznami, jest ich mało. W Śródmieściu ulica Królowej Jadwigi z mostem jej imienia. Nieco dalej na wschód, na Bielawach – Emilii Plater, a na granicy Bielaw i Bartodziejów – Marii Skłodowskiej-Curie (uparcie nazywana ulicą Curie-Skłodowskiej). I może jeszcze Wincentyny Teskowej, od niedawna, na styku Śródmieścia i Szwederowa. By znaleźć kolejne ulice, skwery i ronda, mające kobiety za patronki, trzeba już pokrążyć po mieście. Tabliczki z nazwiskami Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej i Gabrieli Zapolskiej znajdziemy na Szwederowie, ulicę Natalii Morozowiczowej u styku Glinek i Cmentarnej, Poli Negri na Prądach, a Sławomiry Heller w Opławcu… Na szczęście jest Fordon. Ulic, którym patronują kobiety jest tam dwa razy więcej niż w pozostałych dzielnicach. Co wcale nie oznacza, że jest ich wiele.
Znając pasję i biegłość warsztatową naszej dawnej koleżanki redakcyjnej, w ciemno polecamy najnowsze dzieło Małgorzaty Grosman - Januchowskiej i zapraszamy na spotkanie autorskie w KPCK.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera