Niezwykła wyprawa po terenie dawnych zakładów zbrojeniowych w Bydgoszczy. I nie tylko [zdjęcia]

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Niezwykle ciekawą wycieczkę zorganizowali w sobotę (18.03) Robert Grochowski, bydgoski archeolog, oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków "Bunkier".
Niezwykle ciekawą wycieczkę zorganizowali w sobotę (18.03) Robert Grochowski, bydgoski archeolog, oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków "Bunkier". Arkadiusz Wojtasiewicz
Niezwykle ciekawą wycieczkę zorganizowali w sobotę (18.03) Robert Grochowski, bydgoski archeolog, oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków "Bunkier". Oglądano tereny na bydgoskiej Osowej Górze, na których już od czasów I wojny światowej istniały zakłady amunicyjne, a w czasie II wojny światowej - montownia "cudownej broni Hitlera" - pocisków V1.

Po drugowojennych zakładach Luftamunitionsanstalt 1/II Bromberg, w skrócie - nie tylko w Bydgoszczy, bo nie była to jedyna taka placówka na obecnym terenie Polski - nazywanych "Luftmuną" na Osowej Górze, właściwie pozostało niewiele. Po II wojnie światowej mieściła się tam jednostka wojskowa. Po jej likwidacji tereny zostały zrewitalizowane przez Lasy Państwowe.

"Fieseler Fi 103 i tajemnice bydgoskiej Luftmuny” - tak brzmiał temat wycieczki. Fieseler Fi 103 to nic innego, jak "cudowna broń" Hitlera, nazywana propagandowo V1.

Zatoczono pętlę o długości 9,5 km, poruszając się po terenie Bydgoszczy i … sąsiedniej wsi Osówiec. Opowiadano o historii i niemieckich zakładów Luftmunitionsanstallt 1/II Bromberg (MUNA), rozwikłano też zagadkę tytułowego Fieselera FI 103. Wycieczka weszła też na teren filii Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, gdzie zapoznano się ze zgromadzonym sprzętem.

Zobacz wideo: W szpitalu dziecięcym usunięto rozległego guza podstawy czaszki

To był tylko początek. Odnaleziono relikty tzw. Wałów Kujawskich – tajemniczych konstrukcji ziemnych, przez jednych uważanych za wczesnośredniowieczne fortyfikacje, przez innych za wały graniczne o nowożytnej proweniencji.

Na terenie dawnego folwarku Działy zwiedzano cmentarz ewangelicki oraz szukano śladów dawnych traktów i historycznej zabudowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie