Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wyprawa po terenie dawnych zakładów zbrojeniowych w Bydgoszczy. I nie tylko [zdjęcia]

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Niezwykle ciekawą wycieczkę zorganizowali w sobotę (18.03) Robert Grochowski, bydgoski archeolog, oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków "Bunkier".
Niezwykle ciekawą wycieczkę zorganizowali w sobotę (18.03) Robert Grochowski, bydgoski archeolog, oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków "Bunkier". Arkadiusz Wojtasiewicz
Niezwykle ciekawą wycieczkę zorganizowali w sobotę (18.03) Robert Grochowski, bydgoski archeolog, oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków "Bunkier". Oglądano tereny na bydgoskiej Osowej Górze, na których już od czasów I wojny światowej istniały zakłady amunicyjne, a w czasie II wojny światowej - montownia "cudownej broni Hitlera" - pocisków V1.

Po drugowojennych zakładach Luftamunitionsanstalt 1/II Bromberg, w skrócie - nie tylko w Bydgoszczy, bo nie była to jedyna taka placówka na obecnym terenie Polski - nazywanych "Luftmuną" na Osowej Górze, właściwie pozostało niewiele. Po II wojnie światowej mieściła się tam jednostka wojskowa. Po jej likwidacji tereny zostały zrewitalizowane przez Lasy Państwowe.

"Fieseler Fi 103 i tajemnice bydgoskiej Luftmuny” - tak brzmiał temat wycieczki. Fieseler Fi 103 to nic innego, jak "cudowna broń" Hitlera, nazywana propagandowo V1.

Zatoczono pętlę o długości 9,5 km, poruszając się po terenie Bydgoszczy i … sąsiedniej wsi Osówiec. Opowiadano o historii i niemieckich zakładów Luftmunitionsanstallt 1/II Bromberg (MUNA), rozwikłano też zagadkę tytułowego Fieselera FI 103. Wycieczka weszła też na teren filii Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, gdzie zapoznano się ze zgromadzonym sprzętem.

Zobacz wideo: W szpitalu dziecięcym usunięto rozległego guza podstawy czaszki

od 16 lat

To był tylko początek. Odnaleziono relikty tzw. Wałów Kujawskich – tajemniczych konstrukcji ziemnych, przez jednych uważanych za wczesnośredniowieczne fortyfikacje, przez innych za wały graniczne o nowożytnej proweniencji.

Na terenie dawnego folwarku Działy zwiedzano cmentarz ewangelicki oraz szukano śladów dawnych traktów i historycznej zabudowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo