Z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Wiener wynika, że 6 na 10 Polaków jest przygotowanych finansowo na dłuższy czas nieobecności w pracy w wyniku wypadku i choroby. Co trzeci ma oszczędności na kilka miesięcy, 27 proc. jest w stanie się z nich utrzymać maksymalnie dwa miesiące.
Z drugiej strony 31 proc. badanych nie ma żadnych oszczędności, które pozwoliłyby przetrwać w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Zaledwie co 10 ma wykupione ubezpieczenie, które chroni w razie takich sytuacji.
– Wyniki badania dotyczące kwestii oszczędności nie napawają optymizmem. Najbardziej niepokojący jest dość wysoki odsetek osób, które nie posiadają poduszki finansowej i żyją z dnia na dzień. W lepszej sytuacji jest 60 proc. Polaków, jednak 27 proc. z nich ma oszczędności na zaledwie dwa miesiące życia bez dochodu – zauważa Anna Bałuka, ekspert Wiener.
Kto ma ubezpieczenie?
Spośród badanych, 44 proc. osób posiada polisę ubezpieczeniową od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Spośród nieubezpieczonych, 28 proc. posiadało taką polisę w przeszłości, ale nie zdecydowało się jej przedłużyć. Ponad połowa (53 proc.) Polaków rozważała wykupienie polisy ubezpieczeniowej, która zabezpieczyłaby ich finansowo w razie choroby lub wypadku, reszta nigdy tej kwestii nie brała pod uwagę.
Brak świadomości i finansów
– Z naszego badania wynika, że 6 na 10 Polaków nie czuje obecnie potrzeby posiadania dodatkowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków lub choroby. Co trzeci uważa, że wystarcza mu ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ, natomiast 29 proc. twierdzi, że nigdy się nad tym nie zastanawiało – tłumaczy Bałuka. – Nie każdy Polak zdaje sobie sprawę, że świadczenia w ramach funduszu mogą okazać się niewystarczające lub zbyt przesunięte w czasie – dodaje.