Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawny zapłaci za parkowanie

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
- Przy wymianie w ZDMiKP identyfikatora karty parkingowej dowiedziałem się, że zostały zmienione zasady ich przyznawania i już jej nie dostanę - mówi pan Zbigniew Wawrzyniak, inwalida drugiej grupy.

- Przy wymianie w ZDMiKP identyfikatora karty parkingowej dowiedziałem się, że zostały zmienione zasady ich przyznawania i już jej nie dostanę - mówi pan Zbigniew Wawrzyniak, inwalida drugiej grupy.

<!** Image 2 align=none alt="Image 202486" sub="Od stycznia niepełnosprawni będą mieli ograniczone prawa do bezpłatnego parkowania [Fot.: Tomasz Czachorowski]">

Rozczarowanych po wizycie w siedzibie ZDMiKP jest więcej. Niektórzy dopiero przy okazji obowiązkowej corocznej aktualizacji tzw. niebieskiej karty dowiadywali się, że nie dostaną specjalnego załącznika do niej, który umożliwia darmowe parkowanie na obszarze całej strefy płatnego parkowania. Większość inwalidów, a także ich opiekunów, od stycznia będzie musiała płacić jak wszyscy lub zdecydować się na miesięczny abonament.

<!** reklama>

Prawo przewiduje, że osoby niepełnosprawne z ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności, bez względu na grupę, mogą wystąpić o tzw. niebieską kartę, która umożliwia im parkowanie bez opłat, ale wyłącznie w specjalnych, oznaczonych kopertą miejscach. Jednak w naszym mieście ich uprawnienia zostały rozszerzone - jeśli osoby niepełnosprawne wystąpiły o specjalną kartę do identyfikatora, to mogły parkować za darmo w każdym miejscu strefy. Do czasu - od stycznia inwalidom drugiej i trzeciej grupy to prawo odebrano.

Od 2013 roku tylko osoby legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności z kodem 05R (a więc niepełnosprawne ruchowo) oraz 10N (niepełnosprawni neurologicznie) zachowają prawo do bezpłatnego parkowania w całej strefie. Jest to tylko garstka z około czterech tysięcy osób, którym w tym roku wydano identyfikatory.

- To bezsensowny pomysł. Kopert w mieście jest zbyt mało, często są zastawiane przez nieuprawnionych kierowców. Miasto na niepełnosprawnych nie zarobi, ponieważ oni pieniędzy po prostu nie mają. Jeśli będą musieli wykupić dodatkowo abonament na parkowanie, będą po prostu rzadziej wychodzić z domów. Jeśli o to chodziło pomysłodawcom, to pewnie im się uda - kpi opiekun niepełnosprawnego dziecka, które często wozi samochodem na rehabilitację.

To od samorządu zależy, w jaki sposób potraktuje niepełnosprawnych.

W Warszawie od dawna obowiązuje zasada, że bezpłatnie w strefie płatnego parkowania pozostawiać pojazdy mogą wyłącznie osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Muszą wtedy wystąpić o specjalną kartę N+, bedącą załącznikiem do niebieskiej karty i wystawiać je obie w widocznym miejscu w aucie. Tak będzie również w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!