Niemcy wymęczyli zwycięstwo z Algierczykami dopiero po dogrywce

4 lipca o godz. 18.00 w Rio de Janeiro w pierwszym meczu ćwierćfinałowym mundialu w Brazylii zagrają Francja i Niemcy. W poniedziałek Francja wygrała 2:0 z Nigerią, a Niemcy 2:1 z Algierią, ale dopiero po dogrywce.

W Porto Alegre, gdzie grały reprezentacje Niemiec i Algierii, można było odnieść wrażenie, że cały stadion był za Pustynnymi Lisami. Gdy Niemcy byli przy piłce słychać było głośne gwizdy.

Algierczycy i chyba cały piłkarski świat spotkanie z Niemcami traktowali jako rewanż za MŚ 1982 w Hiszpanii. Wtedy Pustynne Lisy pokonały w grupie ówczesny RFN 2:1, ale do kolejnej rundy awansowali rywale.

Dziennikarze do dziś wypominają Niemcom spotkanie z tamtego mundialu z Austrią (1:0), określone mianem „meczu hańby”, gdyż taki wynik wyrzucił z turnieju Algierię i dał kwalifikację obu europejskim zespołom.

Co ciekawe, przed poniedziałkowym meczem Algieria mogła się pochwalić kompletem zwycięstw w meczach z Niemcami. Pustynne Lisy, oprócz wspomnianej konfrontacji MŚ 1982, wygrały 2:0 towarzyskie spotkanie w 1964 roku.

W poniedziałkowy wieczór podopieczni Vahida Halilhodzicia od pierwszej minuty byli równorzędnymi partnerami dla piłkarzy Joachima Loewa. Przynajmniej do 90 minuty.

Jedni i drudzy zawodnicy z pola mieli okazje strzeleckie, ale bohaterami obu zespołów byli bramkarze - Manuel Neuer i Rais M’bolhi - którzy bronili w nieprawdopodobnych sytuacjach.

Po regulaminowych 90 minutach było 0:0 i brazylijski sędzia Sandro Ricci zarządził dogrywkę. A tę od błyskawicznie strzelonego gola zaczęli Niemcy. Już po 90 sekundach po podaniu Thomasa Muellera do siatki sprytnym strzałem trafił Andre Schuerrle.

Już w końcówce dogrywki na 2:0 poprawił Mesut Oezil. Chwilę potem Algierczycy zdołali jeszcze strzelić honorowego gola autorstwa Abdelmoumene’a Djabou .

Niemcy - Algieria 2:1 po dogrywce (0:0, 0:0).

Bramki: 1:0 Andre Schuerrle (92), 2:0 Mesut Oezil (119), 2:1 Abdelmoumene Djabou (120+1).

Niemcy: Manuel Neuer - Jerome Boateng, Per Mertesacker, Shkodran Mustafi (70 Sami Khedira), Benedikt Hoewedes - Mesut Oezil, Philipp Lahm żk, Bastian Schweinsteiger (109 Christoph Kramer), Toni Kroos - Mario Goetze (46 Andre Schuerrle), Thomas Mueller.

Algieria: Rais M’bolhi - Aissa Mandi, Essaid Belkalem, Rafik Halliche żk (98 Madjid Bougherra), Medhi Lacen - Sofiane Feghouli, Faouzi Ghoulam, Saphir Taider (78 Yacine Brahimi), Mehdi Mostefa, El Arbi Hillel Soudani (100 Abdelmoumene Djabou) - Islam Slimani.