W poniedziałek (25 listopada) przed godz. 11 rzeźba umieszczona na specjalnej platformie przyjechała z Torunia, gdzie w jednej z firm była poddawana zabiegom konserwacyjnym.
W pierwszym etapie została oczyszczona metodą ablacji laserowej. W kolejnym uzupełniono ubytki, a na koniec rzeźbę pokryto dwoma warstwami lakieru: najpierw lakierem akrylowym, później poliuretanowym. Ten ostatni jest stosowany w przemyśle okrętowym, gdzie pokrywane są nim mosiężne elementy.
Cały zabieg konserwacji kosztował 55 tysięcy złotych. Pieniądze podchodziły z budżetu miasta.
Operacja zdjęcia rzeźby z platformy i przeniesienie jej do niecki fontanny wymagała wyjątkowej precyzji. Niedźwiadki trzeba było umieścił dokładnie w miejscu, w którym znajdowały się wcześniej. Odległości było odmierzane przy pomocy miary, ale udało się i rzeźba dołączyła do dwóch pozostałych.
- Rzeźba wygląda znakomicie - mówił wczoraj na miejscu Zdzisław Tylicki, wiceprezes Stowarzyszenia Bydgoskiej Fontanny Potop. - Jeśli uda się również oczyścić i zakonserwować, będę bardzo zadowolony.
Jest prawie pewne, że w przyszłorocznym budżecie (na razie jest tylko projekt, głosowanie prawdopodobnie w grudniu) znajdzie się 65 tys. zł na konserwację rzeźby przedstawiającej człowieka z wężem morskim.
Rzeźba miałaby zostać zabrana w styczniu, a wrócić do Bydgoszczy z końcem kwietnia.
Nie wiadomo jeszcze, co z ostatnią, ale i największą rzeźbą. Jej konserwacja ze względu na rozmiar musiałaby odbywać się na miejscu, a koszt samych zabiegów rewitalizacyjnych będzie dużo wyższy niż dwóch mniejszych rzeźb.
Proces rekonstrukcji fontanny Potop zainicjowano w 2004 roku. Środki finansowe zebrano ze składek społecznych, miasta Bydgoszczy, władz samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego oraz funduszy unijnych.
W kwietniu 2009 roku ustawiono przed Galerią Drukarnia pierwszy odtworzony fragment pomnika: niedźwiedzicę z niedźwiadkiem. W kwietniu 2010 roku przeniesiono ją do wyremontowanej w 2009 misy fontanny w parku im. Kazimierza Wielkiego.
Ostatni element fontanny przyjechał do Bydgoszczy 14 czerwca 2014 roku, po czym przystąpiono do montażu całości. Uroczyste odsłonięcie zrekonstruowanej fontanny zgodnie z planem nastąpiło 26 czerwca 2014 roku. Koszt odbudowy fontanny Potop wyniósł ok. 2,5 mln złotych.
