https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie wszyscy właściciele są radzi z nakazu remontu własnej kamienicy

Przymusowe remonty kamienic – m.in. na DługiejPrzymusowe remonty kamienic – m.in. na Długiej
Przymusowe remonty kamienic – m.in. na DługiejPrzymusowe remonty kamienic – m.in. na Długiej Dariusz Bloch
Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatruje skargi dwóch właścicieli nieruchomości na Starym Mieście w Bydgoszczy, którzy nie zgadzają się na przymusowy remont swoich nieruchomości.

Od czasu, gdy prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wypowiedział w zeszłym roku wojnę estetycznej masakrze na ulicy Długiej i na Starówce w ogóle, wiele się w tamtej okolicy zmieniło. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego rozpoczął aż 31 postępowań w sprawie nakazu przeprowadzenia remontu nieruchomości.
[break]
- Wydaliśmy ostatecznie 28 decyzji o nakazie remontu - mówi inż. Stanisław Skowroński, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dla miasta Bydgoszczy. - Dziewięciu właścicieli czy też zarządców wskazanych nieruchomości nie zgodziło się z naszą, podjętą w porozumieniu z ratuszem, decyzją i odwołało się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, który podtrzymał osiem nakazów, jeden uchylając. Wreszcie dwóch z tych ośmiu właścicieli złożyło skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zastępcze ryzyko...

Nadzór budowlany, mimo że cel dostrzega szczytny, prawnego pola manewru zbyt wielkiego nie ma. - Jest możliwość zlecenia tzw. wykonania zastępczego - wskazuje inż. Stanisław Skowroński. - Dzieje się tak, gdy właściciel obiektu odmawia wykonania remontu, albo rozbiórki, trwając przy swoim nawet po opłaceniu grzywny. Wykonanie zastępcze wiąże się z ogłoszeniem przetargu na fizyczne przeprowadzenie prac i na ich realizację. Kilka lat temu były w mieście bodajże dwie rozbiórki, przeprowadzane w takim trybie. Istotne jest jednak odzyskanie miejskich pieniędzy, zainwestowanych w remont czy rozbiórkę. Gdyby koszty wykonania zastępczego można było wpisać na hipotekę, mielibyśmy wówczas narzędzia skutecznego oddziaływania...
Dotychczas nowy blask - z nakazu, ale na szczęście bez wykonania zastępczego - zyskały budynki przy ul. Długiej, z numerami: 1, 10, 14, 16, 33, 60. Nowy wygląd zyskała również kamienica z Długiej 70. Kolejny z odrestaurowanych domów, Długa 33, powstał jako narożna jednopiętrówka w 1782 roku. Po rozbudowie w latach 1898-99 budynek okryto jednospadowym dachem, a elewacje bogato ozdobiono. Zabytkowy budynek z numerem 10 powstał około 1780 roku. W 1900 roku kamienica otrzymała nową oprawę witryn i wejścia sklepowego. Budynek przeszedł kapitalny remont w latach 1940-44. W piwnicach zachowały się żeliwne kolumny, podtrzymujące strop.
Rusztowania, zgodnie z nakazem powiatowego inspektora nadzoru budowlanego stanęły także przy ul. Długiej nr 58, przy budynku pochodzącym z pierwszej połowy XIX wieku. Rozbudowana kamienica ma fasadę zaprojektowaną w 1887 roku, bogato zdobioną detalami architektonicznymi i sztukatorskimi.
Co z kamienicą przy Długiej 7? Jej tył sięga aż do Młynówki, co bardzo psuje estetykę zrewitalizowanej Wyspy Młyńskiej. Nakaz przeprowadzenia remontu także został wydany...

Wspólnotowy lifting

W puli nieruchomości wyremontowanych lub wskazanych do remontu są, m.in. domy wspólnotowe. - Na samej tylko Długiej aż pięć wspólnot mieszkaniowych zarządzanych przez ADM zdecydowało się na renowację kamienic - mówi Magdalena Marszałek, rzecznik ADM. - To numery: 2, 3, 43, 22, 8 - wylicza rzecznik. - Gminny zasób nie pozostaje w tyle. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat nowe elewacje zyskały dwa budynki przy Zbożowym Rynku, Obrońców Bydgoszczy, a także kamienice przy Poznańskiej, Jasnej, Jagiellońskiej. W przyszłym roku, w ramach programu „Kawka”, kompleksowe prace termomodernizacyjno-renowacyjne przejdzie 15 budynków mieszkalnych na terenie Śródmieścia - informuje rzeczniczka.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna
Należy to rozzerzyć na ul. Nakielską. Tam porusza się więcej ludzi jak po starówce, a dookoła stare rudery.
c
czytelniczka
Dokładnie tak nie chcesz dbac to sprzedaj...bryd smród i puste mieszkania to nie wizytówka miasta
c
czytelniczka
co do nadzoru mam wiele do zyczenia,ROK temu zgłaszałam zagrozenie w jednej z kamienic przy ul.GDANSKIEJ........zalene lampy,sufity w pokoju syczace kable,,,,w odpowiedzi dostałam ze moje zgłoszenie jest nie podstawne!!!CHYBA KTOS PODPŁACIŁ DECYZJE?!No raczej skoro raz sie paliło moze tym razem sie uda?ciekawe
A
Anka
nie mają szans wygrać no chyba, że konserwator da ciała ale tutaj także i wchodzi nadzór budowlany i przepisy bezpieczeństwa..... możecie się na Bruskiego spinać ale o SWOJE należy DBAĆ bo jeśli cokolwiek się stanie np gzyms spadnie na przechodnia to będzie wina właściciela :) a miasto ma prawo dbania o bezpieczeństwo, kamienica w centrum to nie tylko prestiż ale i OBOWIĄZEK !!!! nie chcesz dbać SPRZEDAJ !!!!
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski