Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wiadomo, kiedy zakończą się postępowania wobec 13 właścicieli teoretycznie skażonych terenów

Wojciech Mąka
Zachem do rekultywacjiZachem do rekultywacji
Zachem do rekultywacjiZachem do rekultywacji Tomasz Czachorowski
Im dłużej trwają postępowania w sprawie skażenia terenów na obszarze dawnego Zachemu, tym mniej wiadomo. Dwa z nich już umorzono.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku bydgoscy parlamentarzyści i władze miasta bili na alarm w związku ze skażeniem na terenie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem. Wiceminister środowiska podkreślał, że już wiele lat temu powinien powstać specjalny fundusz przeznaczony na likwidację skażeń. Ale nie powstał. Od pół roku o problemie niewiele się mówi...

Trzy postępowania

Wszystkie zawiadomienia o skażeniu trafiły do regionalnego dyrektora ochrony środowiska. - RDOŚ obecnie prowadzi trzy postępowania dotyczące zanieczyszczenia terenów byłych ZCh Zachem - informuje Dariusz Górki, rzecznik RDOŚ w Bydgoszczy.

Zanieczyszczenie 10 obszarów zgłosiło miasto. Miejskie Wodociągi zgłosiły 17 miejsc. - Są to głównie obszary zamieszkałe przez mieszkańców Otorowa, Plątnowa i Łęgnowa, a także obszary Infrastruktury Kapuściska (która znajduje się w likwidacji - przyp. red.). I nie tyle chodzi tu o szkody w gruncie, lecz bardziej o zanieczyszczenie fragmentów wód gruntowych - mówi Marek Jankowiak, rzecznik MWiK. Trzecie postępowanie dotyczy niewykonanej przed laty przez Zachem decyzji wojewody w sprawie przeprowadzenia działań naprawczych w rejonie składowiska odpadów przy pozachemowskiej ulicy Zielonej.

- Bezpośrednie zagrożenie szkodą lub szkodą w środowisku dotyczy terenów będących we władaniu 15 podmiotów - informuje Dariusz Górski.

Wśród nich są m.in grunty należące do miasta - prowadzącej spalarnię spółki MD-Proeco, która zarządza częścią sieci energetycznej
D-Energii i Infrastruktury Kapuściska. Miasto ma tereny, przez które przebiega stary, nieużywany ale nieoczyszczony rurociąg solankowy z Inowrocławia. W każdej chwili mogą się tam pojawić wycieki.

Tu jest czysto

Co ciekawe w przypadku dwóch firm RDOŚ już odmówił wydania decyzji o obowiązku przeprowadzenia działań naprawczych. Dotyczy to spółek Purinova oraz działki, której właścicielem jest Ciech Trading S.A. Obie firmy dostarczyły aktualne wyniki badań gruntów i wód podziemnych (wynika z nich, że nie ma skażenia). Dodatkowe dokumenty przekazał też syndyk IK.

Kiedy zakończą się inne postępowania? Nie wiadomo. - Zakończenie kolejnych postępowań jest uzależnione od dostarczenia wyników przez pozostałe podmioty - mówi Dariusz Górski. - Konkretny termin nie jest znany, gdyż większość firm nie posiada takich ekspertyz, będą one musiały być wykonane.

Ale nie wszystkim się spieszy. Na liście Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska są np. trzy działki należące do spółki córki Ciechu, Ciech Nieruchomości. - RDOŚ rozpoczął postępowanie 20 marca tego roku, sprawa jest w toku - mówi Maciej Powroźnik, rzecznik GCh Ciech. - Na dzisiaj bazujemy na oświadczeniu sprzedającego - ZCh Zachem - iż nabyte nieruchomości nie są zanieczyszczone, stąd badania zostaną wykonane, o ile powstanie taka konieczność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty