- Syn nosi aparat na zęby, lekarz ortodonta dał mu skierowanie na usunięcie czterech ósemek przez chirurga szczękowego, dwie na dole były zatrzymane - opowiada pani Monika z Bydgoszczy.
Leczenie zębów na NFZ. Zapisz się do stomatologa!
- Jak wiadomo, w wyniku zatrzymanych zębów, właśnie głównie ósemek, dochodzi do stłoczenia pozostałych zębów. Żeby były proste, konieczne były te zabiegi. W prywatnym gabinecie usłyszałam, że jedna ósemka do koszt od 350 do 600 zł, a my musieliśmy usunąć cztery. Przypadkiem dowiedziałam się, że można to zrobić na NFZ. Umówiliśmy się z chirurgiem szczękowym, ósemki, po kolei, z miesięcznym odstępem czasu, zostały usunięte. Jestem bardzo zadowolona z tych zabiegów, no i to sporo pieniędzy do przodu. Wiem, że wiele osób nosi aparaty i mają zalecenia o usunięciu jakiś zębów i może nie wiedzą, że mogą to zrobić na NFZ. To im podpowiadam! - dodaje bydgoszczanka.
Oczywiście, gwarantowane świadczenia stomatologiczne finansowane z NFZ nie zaspokoją wszystkich potrzeb i nie wystarczą, by należycie zadbać o stan zębów. Jednak warto z nich korzystać i leczyć zęby za darmo!
- Pamiętajmy, że, rzecz jasna, znieczulenie jest każdorazowo refundowane w połączeniu z innymi świadczeniami NFZ.
- Uwaga! Trzeba zadbać o to wcześnie i zapisać się do stomatologa, bo odczekamy swoje w kolejce.
- Można wybrać dowolną placówkę w kraju. Nie obowiązuje żadna rejonizacja!
Darmowe leczenie zębów, czyli takie usługi w gabinecie stomatologicznym z kontraktem NFZ
Leczenie zębów na NFZ gwarantuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. 2017, poz. 193 j.t. ze.zm.).
Przeanalizowaliśmy, za jakie konkretnie usługi w gabinecie stomatologicznym zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Pokazujemy je w dalszej części artykułu:
