- Świadczenia stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym, w ramach umowy z NFZ są bezpłatne i przysługują niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży do 16 roku życia oraz od 16 roku życia, ze stopniem niepełnosprawności umiarkowanym lub znacznym – przypomina Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.
Gdzie na zabieg w Kujawsko-Pomorskiem?
- Są to świadczenia limitowane, z wyjątkiem tych dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, za które Fundusz płaci zgodnie z wykonaniem – dodaje rzeczniczka prasowa.
W woj. kujawsko-pomorskim mamy cztery placówki, w których osobom z niepełnosprawnością wykonuje się świadczenia ogólnostomatologiczne w znieczuleniu. Są to:
- Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. E. Warmińskiego w Bydgoszczy (tel. 52 370 - 94 - 31)
- Klinika Wident w Bydgoszczy (tel. 52 373-54-99)
- Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu (56 679 - 48- 24)
- ArtMedica spółka z o. o. w Toruniu (tel. 56 62 – 11- 588)
Takie sytuacje są rzadko
Na przykład w Poradni Stomatologicznej dla Dzieci i Dorosłych Specjalnej Troski, przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. dr. E. Warmińskiego w Bydgoszczy pierwszy, wolny termin wypada 25 listopada 2024 roku.
Tu podczas pierwszej wizyty, stomatolog kwalifikuje pacjenta z niepełnosprawnością wymagającego znieczulenia ogólnego, czyli wskazuje jakiego rodzaju świadczenie będzie musiało zostać u niego wykonane. Odbywa się też konsultacja anestezjologiczna, podczas której lekarz anestezjolog zdecyduje, czy osoba ta może być znieczulona. - Zdarzają się przypadki pacjentów, którzy są obciążeni kardiologicznie, neurologicznie lub endokrynologicznie i wtedy ich do ogólnego znieczulenia zakwalifikować nie można – mówi Anna Siwiec, rzeczniczka prasowa w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Bydgoszczy.- Jednak takie sytuacje, występują niezwykle rzadko.
A jakie zabiegi stomatologiczne można m. in. wykonać w tej poradni, w całkowitym znieczuleniu? Anna Siwiec wymienia: - To całkowite opracowanie i odbudowa rozległego ubytku na określonych powierzchniach, wypełnienie ubytku korony zęba mlecznego, leczenie endodontyczne zęba z wypełnieniem kanału ze zgorzelą miazgi, chirurgiczne usunięcie zęba w znieczuleniu miejscowym, lakierowanie zębów części łuku zębowego, leczenie próchnicy powierzchowej, plastyka połączenia lub przetoki ustno - zatokowej czy zamknięcie rany, w obrębie połowy szczęki włącznie z opracowaniem i szwami.
Ważna jest kompleksowość
W tej placówce, pacjent z niepełnosprawnością - po zapisaniu się - czeka w kolejce na pierwszą wizytę do stomatologa, na NFZ – od 6 do 9 miesięcy. Gdy do niej dojdzie, również lekarz dentysta go bada, zbiera wywiad i określa zakres zabiegu stomatologicznego jaki ma być u niego wykonany podczas ogólnego znieczulenia. Na drugiej wizycie, pacjenta bada lekarz anestezjolog i decyduje, czy może on mieć to ogólne znieczulenie.
- Kolejna wizyta to pobyt jednodniowy, gdzie wykonuje się zaplanowane procedury medyczne z udziałem lekarza operatora - dentysty, lekarza anestezjologa, pielęgniarki anestezjologicznej i asystentki stomatologicznej - informuje Danuta Szczepańska, koordynator w Klinice Wident w Bydgoszczy. Po zabiegu osoba pozostaje w placówce, pod opieką specjalistów około 3-4 godziny.
Danuta Szczepańska podkreśla: - Staramy się, aby pacjenci z niepełnosprawnością - jeśli istnieje u nich takie wskazanie, byli w naszym gabinecie stomatologicznym obsługiwani kompleksowo. Aby nie musieli czekać kolejne miesiące, na następny zabieg. Tym samym, nie musieli się ponownie stresować wizytą w tym gabinecie, badaniami laboratoryjnymi czy znieczuleniem podczas zabiegu. Koordynator informuje: - W przypadkach pilnych, w których pacjent z niepełnosprawnością wymaga konsultacji specjalistycznej trzeba u nas poczekać w kolejce na Fundusz, około 3 miesięcy. Terminy te wynikają z tego, że przyjmujemy pacjentów nie tylko z naszego województwa, ale i z całej Polski.
Zauważysz nieprawidłowości, złóż skargę
Barbara Nawrocka, rzecznik NFZ w Bydgoszczy podkreśla: - Jeśli na przykład, podczas rejestracji do stomatologa na zabieg ze znieczuleniem ogólnym, dana osoba zauważy nieprawidłowości to ma ona prawo złożyć do Funduszu skargę. Oczywiście, gdy placówka ma umowę z NFZ.
Można ją złożyć w centrali Funduszu lub w Kujawsko-Pomorskim Oddziale NFZ, w Sekcji ds. Skarg i Wniosków:
- osobiście: w Bydgoszczy ul. Łomżyńska 33; Delegatura K-P OW NFZ w Toruniu ul. Szosa Chełmińska 30; Delegatura we Włocławku ul. Kilińskiego 16. W poniedziałki, od godz. 8.00 do 18.00 i od wtorku do piątku, od godz. 8.00 do 16.00.
- korespondencyjnie - pocztą tradycyjną na adres: K-P OW NFZ ul. Łomżyńska 33, 85-863 Bydgoszcz lub elektroniczną na adres: [email protected] Można też przez ePUAP.
- Jeśli skarga okaże się uzasadniona, Fundusz może nałożyć karę pieniężną na daną placówkę medyczną lub ją upomnieć – mówi Barbara Nawrocka. - W sytuacji, gdy uwagi te będą się powtarzać to NFZ przeprowadza kontrolę a dalsze postępowanie zależy od jej wyników.
