Jak zapobiegać przemocy i uzależnieniom? Jak pomóc uwolnić się od nich? O takich problemach dyskutowano podczas konferencji w Ośrodku Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Suchej.
<!** Image 2 align=right alt="Image 104135" sub="Podczas warsztatów uczestnicy zajęć poznali procesy zachodzące w psychice osób uzależnionych Fot. Robert Koniec
">Wagę problemu przedstawiła Monika Kachel-Wiśniewska z Komendy Powiatowej Policji w Nakle:
- Od początku roku do końca października nasi policjanci wzywani byli do 1140 interwencji domowych. W 231 przypadkach dotyczyły one przemocy - 129 w mieście i 102 na wsi - której ofiarami padło 406 osób: 227 kobiet, 159 dzieci i młodzieży, 20 mężczyzn. Spośród 231 sprawców aż 214 było w stanie nietrzeźwym. Trzynastoma sprawami zajął się sąd.
W szkoleniu uczestniczyło 70 osób: pedagodzy, psycholodzy i nauczyciele, pracownicy socjalni, kuratorzy sądowi oraz policjanci z Kcyni, Mroczy, Nakła, Sadek i Szubina. Prelegentami byli Robert Rajniak - ekspert Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Robert Lubrant - prezes Stowarzyszenia „Bezpieczeństwo Dziecka” oraz Krystyna Wegner-Kowalska, dyrektorka Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nakle.
<!** reklama>- Nabyte w trakcie konferencji wiedza i umiejętności z pewnością będą przydatne w naszej pracy. Ważne było również nawiązanie kontaktów z osobami pracującymi w tych samych środowiskach, co pozwoli na lepszą współpracę, szybszy przepływ informacji i reagowanie na oznaki patologii społecznej, a szczególnie na przypadki przemocy i zagrożenia nią w rodzinie - mówił Roman Swosiński, kurator zawodowy Sądu Rejonowego w Szubinie.
Odbyły się też zajęcia warsztatowe: „Ja w kontakcie z ofiarą przemocy”, poprowadzone przez Roberta Lubranta, i „Mechanizm wchodzenia w uzależnienie w praktyce”, podczas którego kursanci pod okiem Roberta Rejniaka poznawali procesy zachodzące w psychice człowieka uzależnionego. Krystyna Wegner-Kowalska przedstawiła „W jaki sposób radzić sobie z sytuacjami trudnymi i stresem oraz jak nie doprowadzić do syndromu wypalenia zawodowego”.
- Tematy poruszane w czasie szkolenia, mimo że znane wielu kursantom, wniosły wiele nowych zagadnień. Spotkanie było znakomitą okazją do nawiązania współpracy wielu grup zawodowych, których nadrzędnym zadaniem jest walka z przemocą i uzależnieniami - mówił Zenon Grzegorek, burmistrz Nakła.
Organizatorami konferencji była Komenda Powiatowa Policji w Nakle oraz Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kcyni i Nakle.