Biją, grożą pobiciem, kradną, wymuszają, sięgają po narkotyki. Do takich zdarzeń dochodzi w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych na terenie powiatu nakielskiego.
<!** Image 2 align=right alt="Image 100122" sub="Do współpracy w realizacji programu kcyńska szkoła zaprosiła przedstawicieli wielu instytucji Fot. Szymon Cybulski">- W naszej szkole nie było takich wypadków, ale wiemy, że zdarzają się one w środowisku lokalnym i dlatego zdecydowaliśmy się na wzięcie udziału w programie, który ma temu przeciwdziałać – mówi Barbara Rogalska, która razem z Joanną Nadolną koordynuje realizację III edycji programu „Szkoła bez przemocy” w Zespole Szkół Specjalnych w Kcyni.
A jest czemu przeciwdziałać. Przekonują o tym policyjne statystyki o przestępstwach popełnianych na terenie szkół przez gimnazjalistów i starszych uczniów.
- Nieletni, czasem nie sprawiający w szkołach żadnych kłopotów, są sprawcami licznych czynów karalnych: kradną, biorą udział w rozbojach – mówi młodszy aspirant Dariusz Koniec z Komendy Powiatowej Policji w Nakle. - W pierwszym półroczu na terenie powiatu 63 nieletnich popełniło 107 przestępstw. Na terenie szkół doszło do 22 takich zdarzeń, których sprawcami było 18 nastolatków.
Policjantom z Nakła ujawniono w tym czasie: 9 przypadków pobicia, 5 wymuszeń rozbójniczych (łupem napastników padały telefony komórkowe), 5 przypadków grożenia pobiciem, 1 kradzież i 2 przypadki posiadania narkotyków.
Przemoc szkolna to jednak nie tylko takie czyny przestępcze. Jej objawami jest także szarpanie, uderzanie, ośmieszanie, znęcanie się nad słabszymi...
- Chcemy różnymi sposobami i nie tylko w naszej szkole zapobiegać wszystkim takim zachowaniom i w coraz szerszym kręgu uświadamiać o wadze problemu – dodaje Barbara Rogalska. - Do udziału w programie zaprosiliśmy więc wszystkich, którzy w środowisku lokalnym mogą i chcą z nami współdziałać: placówki opiekuńcze, kulturalne, kuratorów sądowych, policję. Razem z nimi będziemy wskazywać wzorce pozytywnych zachowań. Pokażemy też jak radzić sobie ze stresem i różnymi kłopotami, którego mogą sprzyjać ujawnianiu się niepożądanych zachowań.
W szkole odbędą się warsztaty prowadzone przez: Krystynę Wegner- Kowalską i Joannę Rygielską - relaksacyjne, Agnieszkę Błochowiak - socjoterapeutyczne, Grzegorz Pleszyńskiego - teatralne, Renatę Gaj-Kowalską - taneczne oraz spotkania z policjantem, Dariuszem Końcem.
- Takie działania, a szczególnie promowanie dobrych zachowań pozytywnie przekłada się na funkcjonowanie uczniów w domach – powiedziała Jadwiga Chmara, matka jednego z uczniów, co realizatorzy programu mogą chyba uznać za dobrą jego ocenę.