Zobacz wideo: Rewitalizacja Starego Fordonu. Co się zmieni?
Na dawnym terenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Osielsku ma powstać "zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych" - wynika z wniosku o ustalenie warunkach zabudowy, który w lutym wpłynął do Urzędu Gminy Osielska.
Przewidywana jest budowa 300 miejsc parkingowych. Cały teren łącznie z budynkami wysokimi na 12 metrów ma zająć 11 tys. m kwadratowych.
To Cię może też zainteresować
Niedawno radni gminy po apelach mieszkańców przyjęli uchwałę o utworzeniu planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.
- Deweloper wystąpił z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy dla terenu, którego powierzchnia zabudowy przekraczała pół hektara i w dodatku znajduje się w otulinie parku chronionego krajobrazu, więc musi uzyskać decyzję środowiskową dla tej inwestycji. Urząd oczekuje na decyzję jakie warunki otrzyma inwestor - mówi z kolei Jarosław Ziętara, radny gminy Osielsko. -Podjęta przez radnych uchwała intencyjna o przystąpieniu do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego opóźni inwestycję oraz daje szansę na ograniczenie gęstości zabudowy. Musimy jednak uzgodnić warunki z około trzydziestoma instytucjami, więc czasu nie jest wcale dużo. Już raz w podobnej sytuacji udało się nam uzyskać kompromis z innym deweloperem i część budynków zostało zaprojektowanych niższych, niż zakładano pierwotnie.
Inwestor: To teren bardzo dobrze skomunikowany
- Oczywiście ten teren nie pozostanie dziki, inwestor kupił tą nieruchomość aby na tym zarobić - dodaje radny. - Nasze standardy urbanistyczne przewidują między innymi, że na każdy lokal mieszkalny muszą przypaść dwa miejsca parkingowe. Dodatkowo na tym terenie zajmującym niecałe 4 ha, dużą powierzchnię zajmują drzewa z których wiele ma więcej niż 25 lat, więc to też może być jakiś problem dla dewelopera bo będziemy się starali jak największą część zachować. Pamiętajmy jednak, że gmina musi się rozwijać. Każdy mieszkaniec, każda osoba zameldowana u nas to dodatkowe pieniądze dla gminy ale nie za wszelką cenę, musimy uwzględniać interes obecnych mieszkańców i zachować wiejski charakter gminy - mówi Ziętara.
- Dziękujemy radnym, że przyjęli uchwałę o ustaleniu planu. Mamy nadzieję, że deweloper powstrzyma się od tej inwestycji i zmieni swoje plany - mówi jeden z mieszkańców Osielska.
- Działkę przy ul. Kwiatowej właściciele spółki nabyli ok. 10 lat temu, zanim większość z sąsiadów pobudowała swoje domy. Nigdy nie oprotestowywali sąsiedniej zabudowy, uznając to jako naturalny rozwój gminy - mówi Anna Wydrzyńska, wiceprezes zarządu firmy AWZ, właściciela terenu. - Nieruchomość przy ul. Kwiatowej w Osielsku ma powierzchnię aż 4 hektary. Taki obszar pozwala na stworzenie kameralnej zabudowy wielorodzinnej, z dużymi przestrzeniami pomiędzy budynkami i bardzo dużą ilością zieleni. Obecnie analizowane są przez naszą spółkę jedynie możliwości zabudowy działki pod kątem niskiej zabudowy wielorodzinnej, bez konkretnych harmonogramów realizacyjnych.
Inwestor nie rozumie, dlaczego to właśnie miejsce - jak podnoszą mieszkańcy - miałoby znacząco zmienić charakter gminy Osielsko, podczas gdy w gminie takich inwestycji powstaje obecnie co najmniej kilkanaście.
- To nieruchomość bardzo dobrze usytuowana do mieszkania, z dobrą komunikacją i rozbudowaną infrastrukturą - mówi Wydrzyńska. - Niemniej jednak, w najbliższych miesiącach nie planujemy rozpoczynać tej budowy, gdyż skupiamy się na najważniejszej w mieście inwestycji „Nowy Port” naprzeciwko Opery Nova.
