Projekt nowego hotelu dla oficerów NATO przy ul. Połtyna trafi do kosza. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa (WAM) wycofuje się z inwestycji.
<!** Image 3 align=none alt="Image 192997" >
W ubiegłym roku został opracowany projekt budowlany, który zakładał powstanie 7-piętrowego obiektu o nowoczesnej architekturze. W hotelu miało powstać 180 pokoi, sale konferencyjne i część restauracyjna. Z tych planów nic jednak już nie wyjdzie. - Przeprowadzona analiza obecnej sytuacji na rynku hotelarskim w Bydgoszczy wykazała wystarczającą - z punktu widzenia potrzeb szkoleniowych NATO - ofertę miejsc hotelowych. W związku z tym, nie realizujemy tego projektu - mówi Magda Wojciechowska, rzeczniczka prasowa WAM.
<!** reklama>
Zła wiadomość
Ta decyzja dla wielu ekspertów nie jest zaskoczeniem. - To zła wiadomość, ale przyznam, że spodziewałem się takiego finału - mówi europoseł Janusz Zemke, były minister obrony narodowej. - Przez te ostatnie kilka lat szukano tylko pretekstu do tego, by nie realizować tej inwestycji. Takie rozwiązanie będzie oznaczać, że wciąż trudno będzie zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom biorącym udział w szkoleniach, będą pojawiały się kłopoty z logistyką. To prawda, że w ostatnich latach w Bydgoszczy powstało kilka komercyjnych obiektów. Zdumiewa jednak to, że te przedsięwzięcia opłacały się prywatnym inwestorom, a nie kalkulowały się w przypadku Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.
Zdaniem europosła, decyzja WAM nie wpłynie na wizerunek Polski. - Obiecaliśmy wsparcie JFTC przez przygotowanie odpowiedniej bazy hotelowej. Taka istnieje, tyle że nie w bezpośrednim sąsiedztwie jednostki - tłumaczy europoseł.
Decyzją WAM zaskoczony jest natomiast prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Trudno nam wpływać na inwestora, który ostrożnie chce wydawać publiczne pieniądze. Brak tego hotelu smuci. Z drugiej strony, to dobra wiadomość dla istniejących hoteli oraz sieci, które wkrótce mają rozpocząć swoje inwestycje w Bydgoszczy. Oficerowie NATO sami decydują o tym, które obiekty wybrać.
Bez tłoku
Zdaniem dyrektora Bydgoskiego Centrum Informacji Leszka Woźniaka decyzja WAM nie będzie wiązać się z tym, że w najbliższych latach turyści mogą skarżyć się na brak miejsc noclegowych. - W tej chwili jest ich około 3 tysięcy. W najbliższym czasie inwestorzy zapowiadają budowę dwóch kolejnych hoteli przy ul. Chopina i przy Wyspie Młyńskiej w budynku po starej farbiarni. Do sytuacji, że w hotelach brakuje miejsc, dochodzi bardzo rzadko. Zdarza się tak tylko wtedy, gdy zachodzą na siebie imprezy sportowe i duże konferencje.
Hotel NATO miał powstać już w 2007 roku. Do jego budowy powołano spółkę „Gromada AMW”. Później inwestycję miała realizować państwowa spółka Hotele 21, której także zabrakło pieniędzy. W 2009 roku projekt przejęła Wojskowa Agencja Mieszkaniowa.
