
Dwa tygodnie temu była Ostara
Duży znicz ustawiony na największym głazie w kamiennym kręgu, a wokół znicza brzozowe gałęzie ułożone w tajemny znak – takie znalezisko odkryliśmy tuż po Wielkanocy w zatopionym w lesie i znanym jedynie nielicznym wybrańcom kamiennym kręgu pod Bydgoszczą – na granicy Kobylarni i Nowego Smolna. Jeśli ktoś przy kręgach odprawiał jakiś obrządek, to na pewno nie był to obrządek chrześcijański. Znicz i ułożone w znak gałęzie mogli ułożyć współcześni wyznawczy pogaństwa, świętujący Ostarę, która w tym roku przypadła 20 marca o godz. 18.

Dziesięć omszałych kamieni wokół oczka
Kamienny krąg w okolicy Nowego Smolna i Kobylarni nie robi takiego wrażenia, jak słynne Odry w pobliżu Czerska czy kaszubskie Węsiory. Jednak znany jest badaczom tajemnic historii. Został m.in odszukany i wstępnie opisany przez działające od blisko 20 lat Stowarzyszenie Badań Kamiennych Kręgów w Gdyni. Krąg składa się z 10 omszałych kamieni. Dwa z nich leżą. Osiem ustawiono w pionie. Kamienie okalają niewielkie oczko wodne w zagłębieniu o średnicy ok. 10 metrów. Kamienie wielkością przypominają te, które znajdują się na cmentarzysku kultury wielbarskiej w Odrach.

Postawili je Goci w czasach Chrystusa?
„Wszystkie kamienie mają kształt charakterystyczny dla kręgów przypisywanych Gotom: albo specyficznie ociosane dla uzyskania płaskich powierzchni i/lub spiczastych szczytów” - napisał o podbydgoskim kręgu jeden z badaczy. Goci i Gepidzi byli przybyszami ze Skandynawii, którzy przeprawiając się przez morze, osiedlali się na Pomorzu w I wieku naszej ery. Łącząc się z tubylczą ludnością, tworzyli specyficzną, spójną kulturę, zwaną wielbarską.

Sabaty w święto Ostary – bogini wiosny
Jeżeli kamienny krąg na granicy Nowego Smolna i Kobylarni rzeczywiście ustawili Goci, to byłby on jednym z dalej położonych od wybrzeża Bałtyku na ziemiach polskich. Nie jest pewne, w jakim celu powstawały te kręgi. W Odrach i Węsiorach towarzyszą one grobom. Ale nie wszędzie groby występują w miejscach ustawienia kręgów. Prawdopodobnie były one też miejscem plemiennych narad i oddawania czci bogom. Pogańskie święto Ostary, czyli święto wiosennego zrównania dnia z nocą, poświęcone jest celtyckiej bogini wiosny o tym samym imieniu. Podczas Ostary odbywały się sabaty. Wyznawcy cieszyli się ze zwycięstwa światła nad siłami ciemności.