https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasze kino niezależne

Tomasz Skory
Trzecie Oko zaprasza do „Mózgu” na pokaz filmów krótkometrażowych Marcina Gładycha, Krzysztofa Nowickiego i Dariusza Gackowskiego.

Trzecie Oko zaprasza do „Mózgu” na pokaz filmów krótkometrażowych Marcina Gładycha, Krzysztofa Nowickiego i Dariusza Gackowskiego.

<!** Image 2 align=right alt="Image 182068" sub="W ramach przeglądu będzie można zobaczyć, m.in. film „Hakerzy wolności”">Kino Trzecie Oko to kino ruchome, prezentujące w różnym miejscach Bydgoszczy filmy niedostępne w salach komercyjnych. W ramach przeglądu „The Best Off Region” zobaczymy najlepsze produkcje niezależne z Bydgoszczy i Torunia.

- Nazwa Kino Trzecie Oko nawiązuje do potrzeby innego, odmiennego spojrzenia na film. Żeby to zrobić, trzeba uruchomić to „trzecie oko”, zwrócić uwagę na niezwykle ciekawe rzeczy dziejące się poza popkulturowym nurtem, czyli w kinie artystycznym i niezależnym - tłumaczą organizatorzy pokazów.

„The Best Off Region” rozpocznie się w czwartek o godz. 20. Na początku zobaczymy „Ostatni telefon” i „Hakerów wolności” Marcina Gładycha - fotografika, filmowca oraz twórcy licznych prac graficznych i multimedialnych.

„Ostatni telefon” to szesnastominutowa komedia o nieudanym żarcie pewnego policjanta z drogówki. Film powstał jako pierwszy odcinek offowego serialu, w którym epizody łączą się tym, że jeden z bohaterów każdego odcinka, pojawia się w kolejnym. „Hakerzy wolności” to półgodzinny film dokumentalny, opowiadający o akcji z września 1985 roku, kiedy na ekranach telewizorów podczas emisji „Dziennika Telewizyjnego” zaczęły się pojawiać antyrządowe hasła. Na film składają się wywiady, fabularne rekonstrukcje, zdjęcia archiwalne i animacje.

<!** reklama>Następnie zobaczymy trzy filmy w reżyserii Krzysztofa Nowickiego, członka grupy filmowej Koloroffon i założyciela grupy Stealtheapple. „Przygody dobrego wojaka Shake’a” to jednominutowy skecz o tym, jak pewien szejk trafia przypadkiem na polską ziemię. Tytuł nawiązuje do powieści czeskiego pisarza Jaroslava Haška. „Irish Pride” to trzynastominutowy film fabularny, który powstał podczas wakacyjnej podróży autora do irlandzkiego Galway. W dokumencie „21” reżyser wprowadza nas w świat osób z zespołem Downa. Film z dużym ciepłem opowiada historię niezwykłych uczuć rodzących się między dziećmi z grupy „Amadeo” podczas wspólnych zajęć tanecznych i wyjazdów.

Na zakończenie zobaczymy dwa filmy dokumentalne Dariusza Gackowskiego - fotografa, filmowca i członka Koloroffonu. W trakcie przeglądu wyświetlony zostanie siedmiominutowy „Dygol” oraz dziesięciominutowe „Do naprawy”, opowiadające o zakładzie naprawy sprzętu RTV Janusza Borowego. To nostalgiczna, opowiedziana z uśmiechem historia o sprzętach, których dziś już nikt nie naprawia, takich jak szpulowe magnetofony. Dariusz Gackowski za film „Do naprawy” zdobył pierwszą nagrodę XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych „Publicystyka 2007”.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski