Tegoroczną maturzystkę do samorządowego konkursu, zorganizowanego przez fundację „Świat na Tak” z Warszawy, zgłosiła Ewa Krzemień, zastępczyni dyrektora żnińskiego „ekonomika”.
<!** Image 2 align=right alt="Image 114631" sub="Kasia Klemens wybiera się na studia ekonomiczne i zapewnia, że o najbardziej potrzebujących nigdy nie zapomni Fot. Maria Warda Fot. Maria Warda">- Kasia jest niesamowita, bardzo skromna, oddana bez reszty pracy na rzecz niepełnosprawnych - mówi Ewa Krzemień, nauczycielka języka polskiego, która w 2003 roku założyła „Klub Ośmiu” w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie. Jako wolontariusze działają w nim uczniowie „ekonomika”.
Głównym ich celem jest systematyczna opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi. Co najmniej raz w tygodniu młodzi ludzie odwiedzają swoich podopiecznych, aby ich rodzice mogli chociaż trochę odpocząć, wyjść na spacer lub do znajomych.
Uczniowie spotykają się także z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej „Promyk” i organizują spotkania integracyjne we własnej szkole, obsługują ogólnopolskie zjazdy chorych na CDLS, organizowane w Żninie przez Alinę i Wiesława Wnuków.
Ich praca jest znana i podziwiana w całym powiecie żnińskim. Sporo gimnazjalistów z ościennych gmin wybiera ZSE-H, kierując się właśnie możliwością pracy w wolontariacie. Ta idea przyświecała Kasi Klemens.
- Kiedy kończyłam gimnazjum, usłyszałam, że w ekonomiku działa formalny i systematyczny wolontariat - mówi Kasia. - To był główny powód, dla którego wybrałam tę szkołę. Nauczyłam się tu bardzo wiele. Opiekuję się dwunastoletnim Szymkiem, którego odwiedzam raz w tygodniu, uczestniczę we wszystkich spotkaniach integracyjnych. Dzięki wolontariatowi jestem lepiej zorganizowana, nauczyłam się jak opiekować się chorym na porażenie mózgowe i dziećmi z zespołem CDLS. Wcześniej nie miałam kontaktu z osobami niepełnosprawnymi.
Ewa Krzemień mówi, że Kasia sprawiła, iż w działalność „Klubu ośmiu” włączyły się również mama nastolatki oraz młodsza siostra.
- Kasia jest wspaniałym wolontariuszem, dlatego wspólnie z księdzem Pawłem Lewandowskim, który działa w „Klubie Ośmiu”, zgłosiliśmy jej kandydaturę do ogólnopolskiego konkursu nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, organizowanego przez fundację „Świat na tak”– podkreśla nauczycielka. - Kasia poświęca swe życie nie tylko na zdobywanie wiedzy, ale jednocześnie kieruje się naturalnym odruchem serca i bezinteresownie daje ludziom potrzebującym radość, wsparcie, dobro i zrozumienie. Ostatnio przez dwa miesiące opiekowała się półroczną Oliwką z porażeniem mózgowym, porzuconą przez matkę. Działa systematycznie, rzetelnie i odpowiedzialnie, pokazując rówieśnikom, że można budować „Świat na Tak”.