Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi olimpijczycy świętują 80 lat

Andrzej Maciejewski,Sławomir Kabat
Wyróżnieni na spotkaniu olimpijczycy i zasłużeni dla ruchu olimpijskiego: od lewej Tadeusz Czerwiński (strzelectwo), Andrzej Szajna (gimnastyka sportowa), redaktor Maciej Pakulski (relacjonował igrzyska w Atlancie i Sydney), Felicja Murzyn-Orsztynowicz (l
Wyróżnieni na spotkaniu olimpijczycy i zasłużeni dla ruchu olimpijskiego: od lewej Tadeusz Czerwiński (strzelectwo), Andrzej Szajna (gimnastyka sportowa), redaktor Maciej Pakulski (relacjonował igrzyska w Atlancie i Sydney), Felicja Murzyn-Orsztynowicz (l Filip Kowalkowski
Regionalna Rada Olimpijska kończy 80 lat. Z tej okazji w Muzeum Wodociągów MWiK w Bydgoszczy uhonorowano zasłużonych zawodników i osoby związane z ruchem olimpijskim

Polski Komitet Olimpijski powstał w Krakowie 19 października 1919 roku. Struktury regionalne PKOl zaczęły funkcjonować od roku 1935. Bydgoscy sportowcy zadebiutowali w Igrzyskach Olimpijskich już w 1928 roku w Amsterdamie. Debiut okazał się niezwykle udany. Wioślarska czwórka ze sternikiem BTW zdobyła w nich brązowy medal.

Na prośbę Polskiego Komitetu Olimpijskiego generał brygady Wiktor Thommée powołał w czerwcu 1935 roku regionalny Pomorski Komitet Olimpijski z siedzibą w Bydgoszczy, którego został przewodniczącym.

Komitet zgodnie ze swoimi zadaniami zajmował się w szczególności propagowaniem idei olimpijskiej, zbiórką pieniędzy na fundusz olimpijski oraz opieką moralną nad członkami drużyny olimpijskiej. Już 23 czerwca 1935 roku w Bydgoszczy na Stadionie Miejskim odbyło się pierwsze w kraju przed Igrzyskami Olimpijskimi w Berlinie, ślubowanie grupy kandydatów na olimpijczyków z terenu Pomorza.

Różne koleje losu

Po wojnie na podstawie zarządzenia przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z 30 kwietnia 1955 roku powołano przy Wojewódzkim Komitecie Kultury Fizycznej w Bydgoszczy Komisję Współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych funkcję przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu Olimpijskiego pełnili z urzędu, dyrektorzy Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki UW w Bydgoszczy: Mieczysław Bardziński (w latach 1970-1975), Andrzej Graczyk (1975-1978), Henryk Hoffman ( 1978-1990).

Trwające od początku lat dziewięćdziesiątych przemiany społeczno-gospodarcze doprowadziły do dostosowania się do nich całego ruchu sportowego. Pierwszym celem Polskiego Komitetu Olimpijskiego było uporządkowanie spraw związanych ze statusem prawnym oraz powoływanie Regionalnych Rad Olimpijskich. Dotąd funkcjonujące komisje wojewódzkie, nie mające osobowości prawnej, zostały zawieszone w działalności.

11 grudnia 1993 roku odbyło się zebranie założycielskie Regionalnej Rady PKOl w Bydgoszczy. 31 maja 1994 roku Sąd Wojewódzki w Bydgoszczy dokonał wpisu do rejestru stowarzyszeń Regionalnej Rady Olimpijskiej w Bydgoszczy. Natomiast 5 października 1994 roku odbyło się Walne Zebranie RROl, na którym wybrano 15-osobowy zarząd i 3-osobową Komisję Rewizyjną. Pierwszy prezesem został Eugeniusz Kłopotek (1994-2002), a po nim Michał Joachimowski (2002-2010), Krzysztof Sikora (od 2010 roku).

Pikniki, bale, spotkania

Na czym polega działalność obecnie?

- Od pięciu lat organizujemy w Bydgoszczy festyny olimpijskie, w których bierze udział od 4 do 10 tysięcy uczestników - opowiada Jan Żukowski, sekretarz rady. - Trzy odbyły się na Rożopolu, a ostatnie dwa na Wyspie Młyńskiej. Organizujemy Bal Olimpijczyka, spotkania w szkołach z młodzieżą, pomagamy i opiekujemy się starszymi i mającymi z racji wieku problemy ze zdrowiem sportowcami.

Spotkanie jubileuszowe odbyło się w Muzeum Wodociągów przy okazji quizu wiedzy sportowej - patronat prasowy sprawuje „Express” (o tym napiszemy osobno). Jego organizatorami byli: Miejskie Wodociągi i Kanalizacja (prezes Stanisław Drzewiecki), Miejski Szkolny Związek Sportowy, Regionalna Rada Olimpijska, Galeria Sportu Bydgoskiego.

Podczas uroczystości wyróżniono 15 olimpijczyków oraz osoby związane z krzewieniem idei olimpijskich, a za propagowanie wiedzy uhonorowano „Express” i Miejski Szkolny Związek Sportowy. Dziękujemy!

Lista wyróżnionych (na spotkaniu zabrakło kilku osób z powodów osobistych lub choroby):

Witold Baran - lekkoatleta Zawiszy

Dariusz Białkowski - kajakarz Astorii

Tadeusz Czerwiński - strzelec Zawiszy

Henryk Hoffman- przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Olimpijskiego

Ryszard Kubiak - wioślarz KKW i Zawiszy Bydgoszcz

Felicja Murzyn-Orsztynowicz - lekkoatletka Gwardii Bydgoszcz

Alfons Niklas - lekkoatleta Zawiszy

Maciej Pakulski - dziennikarz radiowy, relacjonował igrzyska w Seulu i Atlancie.

Antoni Rosołowicz - wioślarz KKW i BTW Bydgoszcz

Robert Sycz - wioślarz LOTTO Bydgostii

Andrzej Szajna - gimnastyk Zawiszy

Agnieszka Tomczak-Mełnicka - wioślarka Bydgostii

Jerzy Ulczyński - wioślarz Zawiszy

Daniela Walkowiak-Lewicka - kajakarka Zawiszy

Daniel Wełna - kajakarz Zawiszy.

Warto wiedzieć
26 medali (6, 10, 10) w historii wywalczyło 172 sportowców z regionu na igrzyskach olimpijskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!