Od 1 kwietnia do 30 września GUS przeprowadzi spis powszechny. Termin jego zakończenia może ulec zmianie w związku z obecnymi pracami nad nowelizacją ustawy o spisie. Udział w nim jest obowiązkowy i lepiej nie odkładać tego na ostatnią chwile.
Nie spiszemy się sami to zadzwoni rachmistrz
Można to zrobić przez internet na stronie spis.gov.pl, w każdym urzędzie statystycznym, miasta lub gminy, telefonicznie dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99. Jeżeli się nie spiszemy, skontaktuje się z nami rachmistrz spisowy, najprawdopodobniej telefonicznie.
Przy okazji GUS przygotował porady spisowe dla osób starszych:

Pomoże to się im spisać i uchroni przed zdarzeniami podszycia się osób niepowołanych pod rachmistrza spisowego.
Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich (i odwiedzać respondentów w domach) aż do odwołania.
Polecamy także: Narodowy Spis Powszechny 2021. Zapytają nas o wiek, małżonka, pracę
- Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów są oszustami. Prosimy o informowanie, aby mieć pewność że nasi bliscy seniorzy mają tego świadomość - radzi Małgorzata Górka, kierownik wydziału Kujawsko-Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych Urzęduw Bydgoszczy.
Uważajmy także wypełniając formularz spisowy online, ponieważ oszuści bazują na braku wiedzy konsumentów.
Obowiązkowe jest m.in. podanie danych osobistych łącznie z wykształceniem i rodzajem wykonywanej pracy, miejsca zamieszkania, imienia i nazwiska współmałżonka i pozostałych ewentualnych domowników.
O co zapyta GUS, a o co na pewno nie?
Wśród obligatoryjnych informacji, najbardziej wrażliwych danych znajduje się również nr PESEL. Natomiast GUS absolutnie nie zażąda podania takich informacji, jak numer konta, numer karty kredytowej czy wysokość zarobków. Podanie wymienionych informacji nieodpowiednim osobom ze złymi zamiarami może się skończyć bardzo źle dla naszych finansów, ponieważ skradzione dane mogą posłużyć do zaciągania pożyczek, kredytów w naszym imieniu. Złodzieje mogą również dokonać drogich zakupów i doszczętnie sczyścić nam konto.
- Zachowajmy szczególną czujność, gdy będziemy dokonywać spisu przez telefon, kiedy nie ma możliwości autoryzacji podawanych informacji wiadomością sms. Upewnijmy się, że po drugiej stronie jest rachmistrz, osoba upoważniona i odpowiednio przygotowana do tego, by uzyskać od nas dane osobowe - podpowiada Katarzyna Lebek, ekspert Intrum (zarządzanie wierzytelnościami).
